Pierwsze wiatraki stanęły w Podstolicach. Formalności trwały dobrych kilka lat

O powstaniu elektrowni wiatrowych w tym miejscu mówiło się od 10 lat. Teraz realizacja projektu stała się faktem.

gospodarka 22:43 16-08-20206 3

Przy drodze powiatowej prowadzącej z Podstolic do Gąsiorowa stanęły już dwa wiatraki. Dwa kolejne są w fazie budowy. Prawdopodobnie inwestycja zostanie zakończona we wrześniu. Będzie to zapowiedź realizacji zadania, które było planowane w tym miejscu już w 2010 r.

To właśnie wtedy inwestor, czyli firma Dormel ze Szczecina, starała się już o budowę czterech elektrowni wiatrowych. Każda z nich miała mieć moc 2,5 MW. Pozwolenie na budowę wydał starosta Dionizy Jaśniewicz już w 2013 r. Aktualizacja tej decyzji nastąpiła rok później. Przez kolejne lata nic jednak nie wskazywało, że budowa kiedykolwiek się rozpocznie.

To się jednak zmieniło pod koniec 2019 r. Wtedy to ciężki sprzęt wjechał na lokalne drogi. Doszło nawet do interwencji powiatowego radnego Mikołaja Kubiaczyka i zapewnieniem ze strony inwestora, że po wybudowaniu wiatraków droga zostanie wyremontowana. Dodajmy, że jej stan już przed budową nie był najlepszy i wymagał gruntownej przebudowy.

Dodajmy, że budową elektrowni wiatrowych w Podstolicach zajmuje się firma PBDI, czyli Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. z siedzibą w Toruniu. Firma już niejednokrotnie w przeszłości zajmowała się budową takich konstrukcji. Wysokość wieży każdej z elektrowni od poziomu terenu to 115 m, a średnica wirnika 110 m. Całkowita wysokość wyniesie 170 m.

Elektrownie wiatrowe swoją wielkością są zbliżone do tych, które w 2010 r. powstały w Starczanowie i Stroszkach. Już wtedy wydawało się, że w przeciągu co najwyżej kilkunastu miesięcy kolejne takie konstrukcje powstaną w Podstolicach. Tak się jednak nie stało. Jedynie odwlekło się to w czasie na 10 lat.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

22:43 16-08-2020