Perły samorządu – wszędzie tylko nie u nas

„Dziennik Gazeta Prawna” od ośmiu lat tworzy ranking „Perły samorządu”. Śmiało można powiedzieć, że to jeden z lepszych wyznaczników trendów oraz zmian w gminach i powiatach.

Moim zdaniem 09:50 09-11-202048 19

Poza tym każdy, kto czyta prasę drukowaną, wie, jakim dobrym dziennikarstwem i zapleczem specjalistów dysponuje „DGP”. Na uwagę zasłużyły działania gminy Goleniów (35 tys. mieszkańców), gdzie wszystkie sołectwa mają bezpłatną komunikację publiczną, samorząd dopłaca do kolei metropolitalnej, a autobusy szkolne są dostępne dla wszystkich. 

Inną ciekawą inicjatywę podjęła gmina Gostycyn (5 tys. mieszkańców), tworząc przedsiębiorstwo społeczne zatrudniające osoby niepełnosprawne i wykluczone. Z kolei w gminie Aleksandrów Łódzki (30 tys. mieszkańców) stanął kosmetomat-nalewak, w którym można do swoich pojemników pobrać środki czystości, co zmniejsza produkcję odpadów komunalnych. 

Dodatkowo mieszkańcy zostali wyposażeni w zgniatarki do puszek i butelek, co wymiernie zmniejszyło objętości odpadów i zarazem całkowite koszty. To tylko pierwsze z brzegu przykłady. Na pewno warto zapoznać się z rankingiem liderów dobrych praktyk samorządowych. 

Maciej Słowiński

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb ww biernat

Filip Biernat

09:50 09-11-2020