Pechowa trzynastka. Jechali za szybko. Stracili prawo jazdy

Zbyt szybka jazda w terenie zabudowanym spowodowała, że w zeszłym roku 13 kierowców na drogach powiatu wrzesińskiego straciło na trzy miesiące prawo jazdy.

na sygnale 14:40 25-02-20194 29

Rekordzista, 27-letni mieszkaniec Sztutowa w województwie pomorskim wpadł w ręce mundurowych 24 kwietnia. Jadąc swoim mitsubishi lancer w Mikuszewie miał 149 km/h na liczniku.  Jechał o 99 km/h za dużo w terenie zabudowanym, co wiązało się z utratą prawa jazdy. Otrzymał też 500-złotowy mandat.

– Mężczyzna zatrzymał się ponad 70 metrów od miejsca kontroli, ponieważ z uwagi na dużą prędkość nie mógł wyhamować pojazdu – mówi Adam Wojciński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

Ankieta

Przekraczasz dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym?

Drugi z panów, 30-letni mieszkaniec gminy Słupca jechał za szybko  peugeotem. Na laser miernika prędkości wpadł 15 lipca w Kaczanowie. Dozwoloną prędkość przekroczył o 76 km/h. Kolejnym niechlubnym rekordzistą był 24-letni mieszkaniec Konina, który 11 lutego w Gutowie Wielkim przekroczył dozwoloną prędkość o 72 km/h. Obaj również otrzymali 500-złotowe mandaty.

Jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkańców powiatu wrzesińskiego, to w ciągu minionego roku za zbyt szybką jazdę prawo jazdy zatrzymano 6 kierowcom. Rekordzistą był 34-latek, który na liczniku mercedesa miała 116 km/h. To o 66 km/h za dużo. Mieszkaniec gminy Września „wpadł” 6 czerwca w Kaczanowie. Funkcjonariusze ukarali go 400-złotowym mandatem. Na drugim stopniu „podium” uplasował się 42-latek, który 5 czerwca kierował audi Q3 w Kaczanowie, mając na liczniku o 64 km/h za dużo. Mieszkaniec gminy Września otrzymał 500-złotowy mandat.

Ankieta

Czy wysokość mandatu powinna zależeć od zarobków?

Przypomnijmy, że policjanci prawo jazdy za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o 50 km/h mogą zatrzymywać kierowcom od połowy roku 2015. Jeśli osoba, która straciła dokumentem pojedzie autem, grozi jej wydłużenie utraty dokumentu do 6 miesięcy. W przypadku dalszego nie stosowania się do przepisów, kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnień do kierowania. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobie, która po raz pierwszy ubiega się o prawa jazdy.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w powiecie wrzesińskim najwięcej dokumentów od czasu wprowadzenia przepisów kierujący stracili na terenie Kaczanowa i Mikuszewa. Piraci drogowi często też są zatrzymywani w Tłoczyźnie i Gutowie Wielkim.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

14:40 25-02-2019