Patrzy na nas, czy puszcza oko? Tajemniczy grafficiarz grasuje po Wrześni

Nikt go nie widział, choć jego znakiem rozpoznawczym jest oko. Tajemniczy grafficiarz doprowadza mieszkańców do białej gorączki.

fotoreportaże 14:12 29-01-20180 1

Miejsce akcji to osiedla Tysiąclecia – dokładnie rejony Słowackiego, blaszaki, bloki przy Chrobrego. Sceneria zmienia się zależnie od pory dnia. W dzień to sielska okolica pełna ludzi – spacerujące matki z dziećmi, emeryci robiący zakupy na pobliskim zieleniaku. 

Po zmroku, kiedy spokojni ludzie idą spać, dzieją się tu rzeczy dziwne. Ktoś grasuje z „kenami”(puszki lub spray z farbą), zostawiając ślady na murach – płotach, garażach, a także świeżo pomalowanych elewacjach. Rano mieszkańcy budzą się i mogą tyko soczyście zakląć na widok kolejnych malowideł na ścianie, która właśnie została odnowiona ze wspólnych pieniędzy. W nocy nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał.

Wystarczy przechadzka po osiedlu, żeby zauważyć, że większość graffiti to dzieło jednego autora. Zdradza go styl i ulubiony motyw oka. W wielu miejscach pojawia się też tag, czyli podpis: „Ave”. Kto maluje oko? Pytamy ludzi, którzy kiedyś byli związani z graffiti. – To ktoś młody. Nie znam. Może kiedyś słyszałem, ale nie pamiętam, o kogo dokładnie chodziło. Zresztą logiczne, że nie chciałby się ujawniać – słyszymy.

Jak na wybryki grafficiarza reagują mieszkańcy pomalowanego osiedla? Postawy są dwie: rezygnacja albo oburzenie. Około dwa tygodnie temu do naszej redakcji dotarł list napisany przez czterech mieszkańców Wrześni (podpisy nieczytelne). Autorzy stwierdzają, że do przelania swoich myśli na papier skłoniła ich notka na temat graffiti w „WW”, w której zbyt łagodnie ich zdaniem potraktowaliśmy problem. 

Piszą, że mają żal do służb mundurowych – za opieszałość i brak zdecydowanych działań. Spółdzielni mieszkaniowej zarzucają, że przez brak konsekwencji i cierpliwości przykłada rękę do działalności „bezmózgowców” – jak nazywają grafficiarzy. Postulują założenie kamer na osiedlu i pomalowanie elewacji specjalną farbą.

Urszula Nadolna i Bogdan Dobrychłop z zarządu Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odpowiadają na zarzuty mieszkańców konkretnie. Farba z „powłoką antygraffiti” pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jej właściwości pomagają zmyć malunki, ale po każdym takim zabiegu elewacja wymaga odnowienia, a to wiąże się z kosztami, które leżałyby po stronie mieszkańców. Monitoring jest ich zdaniem skutecznym rozwiązaniem, tyle że pomysł założenia kamer był już „wałkowany” kilka razy. Do realizacji nie doszło, bo mieszkańcy nie zgodzili się na pokrycie kosztów z funduszu remontowego.

W monitoringu szansę widzą także policjanci i strażnicy miejscu. – Wielokrotnie na spotkaniach z przedstawicielami spółdzielni j sygnalizowano potrzebę konieczności instalacji monitoringu wizyjnego. W znacznym stopniu ułatwiłoby to identyfikację ewentualnych sprawców oraz oddziaływało również prewencyjnie – mówi Adam Wojciński, rzecznik policji, który zaznacza, że teren osiedla Tysiąclecia jest patrolowany przez policjantów na wszystkich zmianach.

Przedstawiciele spółdzielni i służb apelują także o czujność i zgłaszanie aktów wandalizmu. – Zwracamy się do naszych mieszkańców, by powiadamiali strażników miejskich o osobach, które ich zdaniem zachowują się podejrzanie i mogą być sprawcami niszczenia mienia. Numer alarmowy 986 jest bezpłatny – zachęca Anna Hedrych-Stanisławska ze straży miejskiej. Wielu mieszkańców uważa jednak, że żadne metody walki z grafficiarzami nie są skuteczne.

Jeden z barów w centrum miasta. Oko pojawiło się na świeżo odmalowanej ścianie w nocy kilka miesięcy temu. Właściciel o swoim spotkaniu z grafficiarzem opowiada tak: – Nagrał mi się na kamerze. Raczej młody chłopak, z zasłoniętą twarzą, w czarnej bluzie z kapturem. Nie do rozpoznania. Nigdzie tego nawet nie zgłaszałem. Trzeba będzie odmalować i tyle – wzdycha mężczyzna.

Joanna Goździewicz

W tym dziale publikujemy wyłącznie archiwalne materiały. Artykuł ukazał się w „Wiadomościach Wrzesińskich” 19 maja 2017 roku.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:12 29-01-2018