Pasjonaci starych maszyn rolniczych zapraszają na niecodzienną wystawę niedaleko Pyzdr

W ubiegłym roku pisaliśmy o wielkiej pasji Henryka Rzepeckiego z Ksawerowa oraz jego syna Bartłomieja z Samarzewa, którzy kupują stare zardzewiałe maszyny rolnicze, najczęściej mające za sobą długie lata pracy w polu.

społeczeństwo 19:56 30-04-20190 0

Kupują, a potem cały wolny czas poświęcają na odnowę wiekowych maszyn, które rozkręcają do ostatniej śrubki. Każda część jest oddzielnie czyszczona, sprawdzana, reperowana i malowana.

Kolekcja maszyn zwiększyła się od ostatniego spotkania z 70 do prawie 100 sztuk, a nowych ciągle przybywa.

W tym roku powstała w Ksawerowie drewniana szopa o powierzchni 90 m². Drewno na nią sprowadzono specjalnie ze starej stodoły z okolic Łowicza. W budynku można zobaczyć stare maszyny rolnicze. Wkrótce w sąsiedztwie zostanie postawiona dodatkowa wiata, a w budynku gospodarczym - kolejne pomieszczenie na ekspozycję. W dalszych planach jest budowa studni, tzw. żurawia oraz działającej kuźni, w której będzie można zobaczyć pracę kowala. Planowane są także pokazy działania maszyn z użyciem silnika spalinowego

Wszyscy zainteresowani, którzy chcą zobaczyć wystawę wyposażenia chałup w Samarzewie i maszyn rolniczych w Ksawerowie mogą to zrobić po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z Bartłomiejem Rzepeckim (725 120 452) . Wstęp jest bezpłatny.

W galerii zdjęć przedstawiona jest tylko niewielka część zgromadzonych maszyn i sprzętów. 

Thumb grobelny 1

Sławomir Grobelny

19:56 30-04-2019