Partia rządząca nie pomogła swojemu kandydatowi

Co pokazują sondaże przedwyborcze? Przecież realnie i tak decydują wyborcy. Jednak od wielu lat w wielu krajach robi się takie badania. Przede wszystkim na zlecenie partii politycznych, w celach np. marketingu politycznego.

Moim zdaniem 14:45 25-06-20202 2

 Wielu fachowców uważa, że takie sondaże mają – szczególnie w końcowym etapie kampanii wyborczej – wielkie „znaczenie perswazyjne”. Niezdecydowani pod wpływem przewidywań sondażowych podejmują w ostatniej chwili końcową decyzję wyborczą. Nie chcę przed niedzielą wróżyć z fusów, ale osobiście zastanawia mnie olbrzymi skok notowań jednego z kandydatów, który w ciągu kilku tygodni wyrósł na głównego konkurenta obecnego prezydenta. 

Czy w jakiejś mierze jest to wynik umiejętnie prowadzonej akcji sondażowej lub czy jest to tzw. efekt świeżości – trudno z przekonaniem powiedzieć. Jedno wydaje się oczywiste – rządząca partia nie pomagała specjalnie swojemu kandydatowi w tej kampanii, a nawet zaryzykowałbym tezę, że szkodziła trochę. Oczekiwania, by „niższe” notowania Andrzeja Dudy były sztucznie rozdmuchaną polityczną grą, mogą okazać się złudne. Wtedy jednak będzie już chyba trochę za późno na reakcję PiS-u? 

Jacek Pietrzyk

wrześnianin

Thumb ww biernat

Filip Biernat

14:45 25-06-2020