Paczka dla Powstańca – akcja żołnierzy wojsk obrony terytorialnej

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT przemierzają Wielkopolskę, by dostarczyć mieszkającym tu Powstańcom Warszawskim paczki wypełnione polską żywnością. Akcja ma wymiar ogólnopolski.

aktualności 22:05 27-10-20202 0

Paczki wypełnione narodowymi produktami trafiają do ponad tysiąca powstańców warszawskich, którzy 76 lat temu walczyli o wyzwolenie Warszawy i mieszkają w Polsce. Celem akcji jest pokazanie wielowymiarowości patriotyzmu. Oprócz wartości duchowych, patriotyzm przejawia się również jako świadomość konsumencka.

W powstańczych paczkach znajduje się żywność krajowa i lokalne. Inauguracja programu, która miała miejsce we wrześniu, jest symbolicznym podziękowaniem Powstańcom Warszawskim. Jak podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk "To wyraz wdzięczności w wymiarze symbolu dla powstańców, których trud, wysiłek i determinację staramy się podkreślać każdego dnia zarówno w wymiarze wsparcia finansowego, jak i podarunkowego, i symbolicznego jak ten".

Fot. 12. WBOT

W dostarczaniu paczek pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którym bliska jest idea Państwa Podziemnego. Do akcji przyłączyli się żołnierze 12 WBOT. Odwiedzili bohaterów powstania, którzy mieszkają na terenie Wielkopolski. 

– Kombatanci są dla nas bardzo ważni, dlatego cieszymy się, że możemy na chwilę wywołać uśmiech na ich twarzach. W przeszłości zrobili dla naszych pokoleń o wiele więcej. To nie pierwszy raz, kiedy wielkopolscy terytorialsi działają na rzecz kombatantów. W trakcie pandemii COVID-19, monitorujemy stan i potrzeby tych osób. Pozostajemy w kontakcie z ich opiekunami i rodzinami, dostarczamy posiłki, leki, czy paczki żywnościowe. Takie spotkania to z kolei dla nas żywa lekcja historii – tłumaczy szer. Marcin Mrówka z 12 WBOT, odpowiedzialny za kontakt z kombatantami.

Żołnierze z wielkopolskiej brygady odwiedzili m.in. por. Krystynę Trzebiatkowską, pana Zbigniewa Secomskiego, mjr. Janusza Gundermana, czy por. Jadwigę Górę. 
Akcja wpierana jest również przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ppor. Anna JasińskaPawlikowska

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Thumb ww biernat

Filip Biernat

22:05 27-10-2020