Otrzymali dofinansowanie na neutralizację rakotwórczej drogi – cieszą się wszyscy!

116 tysięcy złotych dofinansowania otrzyma gmina Miłosław na remont drogi na Czeszewo Budy. – To fantastyczna wiadomość – mówi sołtys Czeszewa Zbigniew Piszczatowski

aktualności 13:56 05-04-20170 0

Powody do radości są duże, bo mieszkańcy od lat zabiegali o poprawę nawierzchni drogi. Podkreślali, że w ostatnich latach w Czeszewie-Budach na nowotwory zachorowało 9 mieszkańców. Troje z nich zmarło. Liczba zachorowań jest bardzo duża, biorąc pod uwagę fakt, że wioska liczy nieco ponad 50 mieszkańców. Zbigniew Piszczatowskinie ma wątpliwości, że przyczyną tego jest wysypana na drodze szlaka.

– Wiatry roznoszą rakotwórczy pył wprost na blok. Można stosować szlakę do utwardzania dróg ale musi być ona nakryta ziemią, kamieniem czy destruktem. Chodzi o to, aby nie pyliła – mówi sołtys.

W sprawie drogi alarmowaliśmy w połowie zeszłego roku. Burmistrz Zbigniew Skikiewicz obiecał nam wówczas, że gmina spróbuje pozyskać pieniądze na drogę w ramach tzw. schetynówek. Ostatecznie środki pozyskano z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Z tego samego źródła gmina w ubiegłym roku otrzymała pieniądze na modernizację drogi za parkiem w Mikuszewie.

Droga, która została zrobiona za parkiem w Mikuszewie

Dodajmy, że w tegorocznym budżecie na drogę Czeszewo Budy zapisano 20 000 zł. Radni wygospodarowali te pieniądze na opracowanie projektu remontu drogi.

– Szacuję, że będziemy musieli dołożyć do remontu około 120 000 zł środków własnych. Na pewno takie pieniądze znajdziemy w budżecie – zapewnia Hubert Gruszczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Miłosławiu.

Gminie nie udało się natomiast pozyskać środków z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na modernizację ul. Wierzbowej w Orzechowie.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

13:56 05-04-20170 0