Oświadczenia majątkowe samorządowców - walka z korupcją czy fikcja?

Publikowanie oświadczeń majątkowych miało doprowadzić do przejrzystości życia publicznego i umożliwić kontrolę społeczną nad osobami sprawującymi władzę. Po dwudziestu latach okazało się, że to niestety fikcja.

temat tygodnia 15:44 22-07-201912 12

Mimo wszystko, składane co roku oświadczenia przez włodarzy przynoszą pewną dozę informacji. Dowiadujemy się, czy wybrani przez nas ludzie są osobami zamożnymi, czy raczej biednymi i przyszli do samorządu po prostu dorobić. Z oświadczeń można dowiedzieć się sporo o przeszłości zawodowej włodarza i jego powiązaniach w świecie polityki i biznesu.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem samorządowcy wpisują prawdziwe dane w oświadczeniach majątkowych?

Spora grupa samorządowców to „cwane gapy”, które korzystają na tym, że przepisy dotyczące umieszczenia informacji są niejasne. Dlatego wiele z oświadczeń jest niechlujnych, często pojawiają się w nich błędy w szacowaniu nieruchomości, opisywaniu miejsc zatrudnienia czy źródeł dochodów. Nie są to błędy tylko niezamierzone.

Ankieta

Czy wójt, burmistrzowie i starosta powinny być osobami zamożnymi?

Eksperci podkreślają, że moc sprawcza oświadczeń jest niewielka. Wynika to głównie z bezczynności podmiotów zobowiązanych do ich badania: wojewodów, naczelników skarbówek lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi tutaj o sytuację, gdy są podejrzenia o podanie w oświadczeniu nieprawdy lub zatajenia prawdy.

Ankieta

Czy w samorządzie jest korupcja?

W związku z powyższym mamy do Was następujące pytania:

Czy Waszym zdaniem oświadczenia majątkowe mogą zapobiec korupcji w samorządach?

Czy Waszym zdaniem samorządowcy umieszczają w oświadczeniach dane zgodne z prawdą?

Czy Waszym zdaniem fakt, że wójt, burmistrz, starosta, radny jest osobą zamożną, ma wpływ na wybór danej osoby?

Czy społeczeństwo powinno wiedzieć, ile zarabiają, o ile się wzbogacili i jaki majątek posiadają włodarze powiatu wrzesińskiego?

Zapraszamy do dyskusji!

Thumb ww biernat

Filip Biernat

15:44 22-07-2019