Ostrów Lednicki i Giecz gotowe na Noc Muzeów

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przygotowało szeroką ofertę z okazji Nocy Muzeów. Zapraszamy do skorzystania z tych atrakcji.

aktualności 14:42 14-05-20191 0

Noc Muzeów na Ostrowie Lednickim

W 2018 r. świętowana była setna rocznica odzyskania niepodległości. Jednak dopiero paryska konferencja pokojowa (1919-1920), z przyjętym traktatem wersalskim, przyniosła oficjalne zakończenie Wielkiej Wojny i nowe podziały w Europie. Konsekwencją tego były zmiany dotychczasowych granic i tworzenie się nowych państw. Był to czas, w którym trzeba było ponownie określić, kto jest swój, a kto obcy, co jest nasze, a co nie.

Właśnie nazwanie „swoim” lub „obcym” stało się punktem wyjścia przygotowanych na najbliższą Noc Muzeów wykładów popularnonaukowych. Dotyczyć będą one nie tylko tematów związanych z historią i archeologią, lecz również przyrody czy etnografii lub tańca. Zaprezentowane zostaną niektóre zabytki odkryte w trakcie realizacji „Projektu Lednica”.

Przybywający będą mogli również przekonać się o swoich zdolnościach manualnych i „nożnych”, zapoznać z historią Ostrowa Lednickiego i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (wystawa „Via musaei”), a także wysłuchać koncertu w wykonaniu Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej.

Noc Muzeów w Gieczu

Komu nie po drodze na Ostrów Lednicki, może skorzystać z innych atrakcji przygotowanych przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Sporo będzie działo się też w Gieczu. Prezentujemy program wydarzeń.

Grodzisko

18.00-24.00 – udostępnienie wystawy stałej Terra Santa. Giecz w monarchii piastowskiej;

możliwość zajrzenia do wnętrza XVIII-wiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela

18.00-19.40 – spacer po Gieczu (oprowadzanie po wystawie stałej, grodzisku i przejście do romańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja)

19.50-20.30 - prezentacje wyników prac wykopaliskowych prowadzonych w Gieczu w roku 2018 i planów badawczych na rok 2019 (kościół św. Jana Chrzciciela)

20.30 – koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Jarosława Wietrzyńskiego i Macieja Paterczyka (kościół św. Jana Chrzciciela)

Giecz – kościół romański

18.00-20.00 – udostępnienie wnętrza kościoła (przewodnik)

Osada edukacyjna

18.00-24.00 – udostępnienie wystawy czasowej Żywot człowieka poczciwego (oprowadzanie kuratorskie)

18.00-20.00 – gra terenowa dla wszystkich

21.00 – widowisko plenerowe Bajeczne początki Polski w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gieczu

Na terenie osady przez cały muzealny wieczór płonąć będzie ognisko, więc zapraszamy z koszami piknikowymi!

Organizator zastrzega możliwość wprowadzenia zmian w programie.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

14:42 14-05-2019