Ośrodek Doradztwa Rolniczego ostrzega przed nowym smrodliwym szkodnikiem

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu informuje, że jesienią tego roku w wielu domostwach Wielkopolski, tak jak w całym kraju, pojawił się mało znany, dosyć groźnie wyglądający owad, mylony niekiedy z karaczanem wschodnim (karaluchem).

rolnictwo 14:16 10-11-20201 0

Jest to wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) - pluskwiak różnoskrzydły, który jest szkodnikiem inwazyjnym roślin iglastych, głównie sosny. W okresie jesieni szuka schronienia w budynkach mieszkalnych, gospodarczych, garażach, magazynach itp. z temperaturą wyższą niż na otwartej przestrzeni, gdzie nie przetrwałby zimy ze względu na wrażliwość na niskie temperatury.

W Europie pojawił się w końcu XX wieku - zawleczony z USA prawdopodobnie z sadzonkami roślin iglastych. Obecnie występuje już w całej Polsce, a w bieżącym roku spotyka się go znacznie częściej niż w latach minionych. Tegoroczne ciepłe lato oraz odpowiednia ilość opadów przyczyniły się do wyjątkowej ekspansji tego owada.

Wygląd

Owad dorosły ma około 2 cm długości, 3 pary odnóży, długie segmentowane czułki i mocno wypukłe oczy. Dominujący kolor to różne odcienie brązu i beżu. Pokrywa skrzydeł tworzy wzór przypominający literę X. Dolna część odwłoka segmentowa, w postaci pasów.

Szkodliwość

Wtyk amerykański nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi lecz atakowany, wydziela bardzo nieprzyjemną, smrodliwą woń. Jest on jednak inwazyjnym szkodnikiem roślin iglastych. Wysysa soki niedojrzałych szyszek, powodując zakłócenia ich rozwoju uszkadza również igły roślin.

Zwalczanie

W warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem jest ręczne wyłapywanie szkodników do jakiegoś pojemnika, słoika, pomagając sobie np. patykiem lub łyżką. Owady te dosyć szybko się przemieszczają, dlatego trzeba to robić sprawnie, aby uniknąć wydalenia przez nie silnie cuchnącej wydzieliny.

W zaleceniach ochrony roślin brak jest danych dotyczących zwalczania chemicznego tego pluskwiaka. Można jednak stosować produkty pochodzenia naturalnego, które nie posiadają okresu karencji i nie są zaliczane do typowych insektycydów. Jednym z nich jest Epular 940 EC w formie koncentratu przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy.

Źródło: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (Stanisław Zabarski, konsultacja z prof. dr hab. Gabrielem Łabanowskim)

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:16 10-11-2020