Osiem tysięcy godzin w chmurach. Piotr Długosz i jego droga do realizacji marzeń

Piotr Długosz zamienił marzenie o lataniu w rzeczywistość. Wrześnianin został pilotem samolotów pasażerskich. Dziś może powiedzieć, że ma biuro z najpiękniejszym widokiem na świecie.

aktualności 13:04 14-01-20210 1

Jego ścieżka do realizacji planów nie była łatwa. W wieku 18 lat zaczął latać szybowcami. Miał zdolności, predyspozycje i zamiłowanie. Do dziś pamięta emocje, które ogarnęły go, kiedy pierwszy raz wzbił się w powietrze. Radość i niezwykłe poczucie przestrzeni wokół. Od tamtej pory wiedział, że latanie to jest właśnie to, co chce robić w życiu.

Licencję pilota zrobił jednak dopiero 17 lat po pierwszym locie.Nie zdołali zniechęcić go rodzice, kolejne kryzysy w branży, wymagająca praca zawodowa i koszty kursów. Zbierał pieniądze, korzystał z każdej okazji, żeby doskonalić umiejętności.

Dziś pracuje w jednej z największych europejskich linii lotniczych. Na koncie ma 8  tys. godzin w powietrzu i  3500 lotów.

Obecnie lata na trasach europejskich, wcześniej odbywał dalsze loty, m.in. do Kenii czy Dubaju.

Za sterami samolotu czuje się wolny. Do pracy chodzi z przyjemnością, choć zdarzają się też ciężkie chwile.

– Każde lotnisko może być wyzwaniem dla pilota ze względu na pogodę. Najgroźniejszy jest silny wiatr boczny z porywami. Pewnym wyzwaniem są też warunki ograniczonej widzialności, niski pułap chmur czy też warunki zimowe i związany z tym stan pasa. Są trudne lotniska ze względu na ukształtowanie terenu, np. w północnej Norwegii czy Innsbrucku w Austrii. Niektóre lotniska są podatne na turbulencje ze względu na ukształtowanie terenu. Takim lotniskiem jest np. Madera. Problemem są tam wzgórza i wiatr wiejący od ich strony. Często wykonuje się tam kilka podejść do lądowania, czasem trzeba korzystać z lotniska zapasowego. To są strategiczne decyzje wykonywane w dość dużym stresie. Podobna sytuacja jest na Teneryfie, Rodos czy Heraklionie. Ale i Poznań może być ciężki w niesprzyjającej pogodzie - mówi.

Widoki z kabiny pilota
Widoki z kabiny pilota
Widoki z kabiny pilota

W jutrzejszym wydaniu "WW" – rozmowa z panem Piotrem, w której opowie m.in. o swojej drodze do lotnictwa i codziennej pracy w liniach lotniczych.

Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum Piotra Długosza

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:04 14-01-2021