Opowieść o złożonej Polsce. Dlaczego warto sięgnąć po „Rewizje” Dyby i Adama Lachów

Polskę można rozumieć na wiele sposobów i na tyle sposobów ukazywać jej złożoność. Kilka dni temu swoją opowieść o niej zaprezentowali Dyba i Adam Lachowie. 

Moim zdaniem 13:35 21-07-20209 2

Ich książka nosi tytuł „Rewizje” i składa się z ponad stu czarno-białych fotografii i krótkich tekstów dokumentujących kilkuletnią podróż autorów po Polsce w poszukiwaniu tego, co kształtuje naszą tożsamość.

Praca tej dwójki wnosi interesujące spojrzenie na społeczne kwestie, takie jak globalizacja, patriotyzm, katolicyzm, rodzimowierstwo, miejskość i wiejskość, a także nieład architektoniczny, wykluczenie i przemoc.

Całość dopełniają indywidualne historie, które ukazują słowem i obrazem zwyczajne ludzkie emocje i przeżycia. Choć w pierwszej kolejności uwagę przykuwa sama treść tej publikacji, również dbałość o detal widoczna jest na każdej jej stronie.

Po „Rewizje” warto sięgnąć z jeszcze innych powodów. Po pierwsze, jeden z autorów – Adam Lach – jest twórcą „Kolekcji wrzesińskiej” z 2015 r. A po drugie, jego związki z Wrześnią nie skończyły się pięć lat temu, ale trwają nadal – dlatego też w najnowszej pracy pojawiły się fotografie z Wrześni, Węgierek i Grzybowa. Warto!

Kornel Tomczak

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:35 21-07-2020