Opłaty za śmieci we Wrześni mogą wzrosnąć o 60 procent!

16 złotych miesięcznie, zamiast dotychczasowych 10 złotych będą płacić prawdopodobnie mieszkańcy gminy Września za odbiór posegregowanych odpadów.

samorząd 19:47 13-03-201914 54

O tym, że podwyżki za śmieci nastąpią informowaliśmy już na początku roku. Pytanie było tylko, o ile wzrosną opłaty.

W środę 13 marca nad nowymi stawkami pochylili się członkowie komisji komunalno-finansowej. W obradach wziął udział m.in. burmistrz Tomasz Kałużny, który poinformował rajców, że system śmieciowy się nie bilansuje. W przedstawionych przez niego danych wynika, że w roku 2018 na gospodarkę śmieciową przeznaczono ponad 7,59 mln zł. Wpływy z opłat mieszkańców wyniosły zaś nieco ponad 6 mln zł.

Powodem tego, że system się nie bilansuje jest głównie to, że od połowy roku 2018 roku z naszych posesji odbierane są odpady biodegradowalne. Od lipca do grudnia gmina zapłaciła za to 950 tys. zł. Z początkiem 2018 roku wzrosła też cena za przyjmowanie śmieci na stację przeładunkową w Bardzie – z 264 do 340 zł za tonę odpadów.

Magdalena Kałużna (z lewej) i Karol Nowak

T. Kałużny ewidentnie unikał propozycji podania nowych stawek. Głośno powiedziała je za to Magdalena Kałużna, naczelnik wydziału podatkowego.

– 16 złotych za odpady segregowane i 20 złotych za odpady niesegregowane (dotychczasowa wynosi 15 zł - przyp. red.) – mówiła. Zastrzegła jednocześnie, że w przypadku przyjęcia wspomnianych stawek do zbilansowania się systemu zabraknie około 800 tys. złotych.

– Jeśli system ma się bilansować to podwyżki powinny być na poziomie 79 procent – dodał wiceburmistrz Karol Nowak.

Wkrótce potem urzędnicy na czele z burmistrzem opuścili salę. Radni po dyskusji przedstawili trzy propozycje podwyżek. Jarosław Kowalewski zaproponował aby odpady segregowane wzrosły z 10 do 15 złotych. Z kolei Mirosław Chudy zaproponował kwotę 16 zł, a Waldemar Grześkowiak 17 zł. Przeszła druga propozycja.

Od lewej: Waldemar Grześkowiak, Jarosław Kowalewski, Łukasz Cichy i Mirosław Chudy

Jeśli chodzi o odpady niesegregowane zaproponowano dwie stawki 20 i 22 zł. Pierwszą poparł Jarosław Kowalewski wspólnie z Ryszardem Szwajcą, a za wyższą kwotą wnioskowali trzej radni: Łukasz Cichy, Mirosław Chudy i Waldemar Grześkowiak.

W głosowaniach oraz w dyskusji nie wzięli udziału radni Projektu Września, którzy opuścili komisję. Damian Staniszewski i Kornel Tomczak udali się do ośrodka kultury na spotkanie z Rzecznikiem Spraw Obywatelskich.

– Jesteśmy współorganizatorami tego wydarzenia. Planowane jest już ono od dłuższego czasu – powiedział nam D. Staniszewski.

Ankieta

Rada Miejska we Wrześni powinna wyrazić zgodę na przyjęcie propozycji stawek zaproponowanych przez komisję komunalno-finasową?

Propozycja komisji komunalno-finansowej przedstawiona zostanie teraz wszystkim radnym na komisji wspólnej. Głosowanie nad nowymi opłatami odbędzie się na sesji pod koniec marca. Jeśli nie będzie niespodzianek, a nic na to nie wskazuje to nowe opłaty obowiązywać będą od maja. Dodajmy, że obecne stawki obowiązują od lipca 2013 roku.

Do tematu wrócimy w jednym z najbliższych numerów „Wiadomości Wrzesińskich”.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

19:47 13-03-2019