Poznajcie osoby, które czekają na jeden procent dobra. Pamiętajmy o nich przy rozliczeniach z fiskusem!

Przedstawiamy mieszkańców naszego powiatu i okolic, dla których można przekazać jeden procent podatku.

społeczeństwo 13:46 09-02-20180 0

Mieszkają tuż obok nas. Codziennie toczą walki, o których często wiedzą tylko oni i ich najbliżsi. Walczą o to, co zdrowe osoby mają na wyciągnięcie ręki – o szansę na kolejny dzień, możliwość wyjścia z domu albo życie bez bólu. Co roku przy rozliczeniu z fiskusem mamy szansę wesprzeć osoby chore i niepełnosprawne, przekazując im jeden procent podatku dochodowego. Dzięki odpisom podatników potrzebujący mogą kupić leki i środki pielęgnacyjne, opłacić rehabilitację, zebrać pieniądze na wózek lub inny sprzęt ułatwiający codzienne życie.

Aby przekazać jeden procent podatku dla konkretnej osoby wystarczy w formularzu PIT wpisać KRS fundacji, do której należy wskazany przez nas chory lub niepełnosprawny. Ważne jest, żeby w polu "cel szczegółowy" podać numer subkonta i nazwisko. Tylko wtedy środki trafią do podanej osoby.

Pamiętajmy, że przekazanie jednego procentu nic nas nie kosztuje. Po prostu: część naszego podatku zamiast do budżetu państwa, trafia na konto wybranej przez nas osoby lub organizacji pożytku publicznego.

Listę według potrzeb będziemy aktualizować. W sprawie zgłoszeń i sugestii piszcie na j.gozdziewicz@wrzesnia.info.pl.

Marek Idczak KRS 0000037904, cel szczegółowy: 3981 Idczak Marek

Marek mieszka w Przyborkach, ma 12 lat. W pierwszym tygodniu życia zdiagnozowano u niego toksoplazmozę wrodzoną. Choroba wywołała ogromne spustoszenie w jego organizmie. Chłopiec ma m.in. prawostronne napięcie mięśniowe, dużą wadę wzroku i wodogłowie. – Lekarz powiedział nam po porodzie: „To beznadziejny przypadek, to będzie roślina”. A Marek nadal walczy. Codzienna praca, mnóstwo operacji i pobytów na turnusach rehabilitacyjnych sprawiły, że nasz synek chodzi i nadal robi postępy – mówi mama Marka, apelując o wsparcie.

Patrycja Skowrońska KRS 0000037904, cel szczegółowy: 19064 Skowrońska Patrycja

Patrycja jest wrześnianką, ma obecnie 21 lat. W lipcu 2012 roku usunięto jej guzy w głowie. Udało się uratować jej życie, ale walka o zdrowie nadal trwa. Od tego czasu zmaga się niedowładem i niedowidzeniem prawostronnym, zaburzeniami mowy oraz padaczką. Jej największym marzeniem jest powrót do sprawności. Aby je zrealizować, potrzebne są środki na intensywną rehabilitację.

Filip Nather KRS 0000037904, cel szczegółowy: 8305 Filip Nather

Wrześnianin Filip przyszedł na świat jako wcześniak. W wieku 5 miesięcy dostał pierwszego ataku padaczki. Zdiagnozowano u niego zespół Westa. Obecnie chłopiec ma stwierdzone mózgowe porażenie dziecięce, jest opóźniony psychoruchowo, nie trzyma sztywno głowy, nie siedzi, nie chodzi, nie mówi. Filip ma małogłowie, uszkodzony nerw wzrokowy. Mimo przyjmowania leków ma codziennie ataki padaczkowe. Dzięki poświęceniu i opiece rodziców jest pogodny i wesoły, jakby wbrew swojej chorobie. Potrzebuje środków na rehabilitację i opiekę specjalistów.

Maciej Górski KRS 0000037904 cel szczegółowy: Maciej Górski 7930

Maciej mieszka w Szamarzewie. Ma 20 lat. Urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Nie siedzi, nie chodzi, nie mówi, ma kłopoty ze wzrokiem. Wymaga stałej opieki. – Nie chcemy się poddawać, dlatego zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli z gorącą prośbą o pomoc w zbieraniu funduszy na leczenie, rehabilitację i zakup sprzętu rehabilitacyjnego – apelują bliscy Macieja.

Zosia Pawlak KRS 0000097900, cel szczegółowy:  Zosia Pawlak

Zosia, mała mieszkanka Sokolnik zmaga się z mukowiscydozą, nieuleczalną chorobą genetyczną atakującą układ oddechowy, pokarmowy i odpornościowy. Dziewczynka wymaga specjalistycznego leczenia. Inhalacje są dla niej codziennością. Dodatkowo bierze odpowiednio dobraną ilość witamin, probiotyki oraz przed każdym posiłkiem dawkę enzymów trawiennych. Ma także robioną rehabilitację oddechową. – Pieniądze z 1 proc. zbieramy na zakup kamizelki drenażowej, której koszt wynosi 30 tysięcy złotych – mówi mama Zosi.

Grzegorz Rzepecki, KRS 0000113200, cel szczegółowy: Grzegorz

Grzegorz jest mieszkańcem Gorazdowa. Urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jest osobą niepełnosprawną ruchowo i umysłowo. Przemieszcza się na wózku inwalidzkim lub jest noszony przez inne osoby. Ma problemy z mową i widzeniem - cierpi na zaćmę całkowitą lewego oka i częściowa prawego.Ma problemy z mową - posługuje się pojedynczymi wyrazami i sylabami. Grzegorz znajduje się pod stałą opieką neurologa. Potrzebuje przede wszystkim środków na rehabilitację. 

Wojtek Binarsch KRS 0000037904, cel szczegółowy:19624 Binarsch Wojciech

Wojtek ma dziewięć lat, mieszka w podwrzesińskim Obłaczkowie, uczy się w III klasie szkoły podstawowej. Jest uśmiechniętym, ciekawym świata chłopcem. Na pierwszy rzut oka trudno zauważyć, że zmaga się z autyzmem. Dzięki intensywnej terapii oraz wysiłkowi rodziców i nauczycieli Wojtek mówi i uczy się w szkole. Chłopiec ma szanse na normalne życie w społeczeństwie, ale potrzebna jest mu stała rehabilitacja, która jest bardzo kosztowna. Środki z 1 proc. zostaną przekazane przede wszystkim na intensywną rehabilitację.

Wojtek Chudy KRS 0000127075, cel szczegółowy:#570 Wojtek Chudy

„Przystojniak o czarującym uśmiechu” – tak o Wojtku mówi jego mama Milena. W 2013 roku u chłopca zdiagnozowano autyzm. – Codziennie walczymy, żeby autyzmu było jak najmniej w życiu Wojtka. Dzięki terapiom syn funkcjonuje coraz lepiej, ale jeszcze daleka droga przed nami. Dlatego jak co roku zbieramy 1 proc. podatku, aby te terapie kontynuować i starać się o samodzielność w życiu Wojtka – przekazuje nam pani Milena. Chłopiec z rodziną mieszka w Chwalibogowie.

Karina Jastrzębska KRS 0000113200, cel szczegółowy:dla Kariny Jastrzębskiej

Karinka, mieszkanka Kaczanowa choruje na dziecięce porażenie mózgowe z upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym oraz zespół Turnera. Jest w miarę sprawna ruchowo, choć przy dłuższych spacerach musi używać wózka. Ma problemy z mową. Środki uzyskane z 1 proc. zostaną przeznaczone na pomoce dydaktyczne, które pomagają stymulować jej rozwój i ułatwiają komunikację z otoczeniem.

Marita Andrzeja KRS 0000037904 cel szczegółowy: 27534 Andrzejak Marita

Marita zmaga się z fenyloketonurią klasyczną, wrodzoną chorobą metaboliczną, której przyczyną jest nieprawidłowa przemiana składnika białka – fenyloalaniny. Objawami nieleczonej choroby są pogłębiające się zaburzenia neurologiczne z napadami padaczkowymi i znacznego stopnia upośledzenie rozwoju umysłowego. Jedynym możliwym sposobem leczenia jest stosowanie przez całe życie specjalnej diety. Marita nie może odżywiać się jak zdrowe dzieci. Środki z 1 proc. będą przeznaczone na zakup drogich odżywek niezbędnych dla zdrowia dziewczynki.

Igorek Zimny KRS 0000186434 cel szczegółowy: 163/Z – Igor Zimny

Cześć! Mam na imię Igor, mam 4 latka. Od urodzenia choruję na artrogrypozę, czyli wrodzoną sztywność stawów i przykurcze mięśni. Potrzebuje wielu zabiegów chirurgicznych i codziennej rehabilitacji, dlatego jeśli nie wiesz, co zrobić z procentem podatku – przekaż go mnie – czytamy w apelu małego mieszkańca Wrześni. Więcej chyba nie trzeba dodawać. Igor czeka na wsparcie. Chłopiec pomimo ciężkiej choroby nie traci pogody ducha, co widać po zawadiackich ognikach, które czają się w jego oczach.

Sebastian Nowaczyk KRS 0000023852, cel szczegółowy: Sebastian Nowaczyk

Sebastian ma 4 lata, mieszka we Wrześni. Urodził się z zespołem wad rodzonych. Do tego doszła walka z najgroźniejszym przeciwnikiem – rakiem. W 2017 roku chłopiec przeszedł pierwszą operację usunięcia guza wraz z lewą nerką. Niestety, po kilku miesiącach okazało się, że choroba wróciła. W brzuchu Sebastiana urósł kolejny guz. Chłopiec miał przerzuty do płuc. Obecnie jest po drugiej operacji. Przed nim jeszcze długie leczenie, a później rehabilitacja. Rodzina Sebastianka potrzebuje środków na leki, dojazdy do szpitala oraz rehabilitację.

Julia Bernat KRS 0000023852 cel szczegółowy: Julia Bernat

Julka jest mieszkanką Pietrzykowa-Kolonii (gm. Pyzdry). Ma 3 lata. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia u dziewczynki stwierdzono białaczkę limfoblastyczną. Obecnie Julka jest po transfuzji krwi, przyjmuje sterydy. To dopiero początek długotrwałego leczenia Jej mama samotnie wychowuje ją i jej trójkę rodzeństwa. Rodzinie potrzebne są środki na leczenie Julki.

Mateusz Antoniewicz KRS 0000382243 cel szczegółowy: 757 pomoc dla Mateusza Antoniewicza

Mateusz ma 36 lat, wraz z żoną i synem mieszka w Orzechowie (gm. Miłosław). Do lutego 2016 r. był zdrowym, szczęśliwym człowiekiem. Choroba zaczęła się od bólu kręgosłupa, mięśni i rąk oraz problemów z ruchami precyzyjnymi, np. zapinaniem guzików, wiązaniem sznurowadeł. Początkowe badania nie wykazały nic niepokojącego, ale dolegliwości pogłębiały się i w końcu lekarze postawili diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. To nieuleczalna, śmiertelna choroba, która stopniowo pozbawia sił i sprawności. Średni czas przeżycia wynosi 3 lata. Spowolnić rozwój choroby można dzięki odpowiedniej terapii i rehabilitacji.

Agatka Chuda KRS 0000270809 cel szczegółowy: Chuda, 8447

Agatka, mała mieszkanka Nadarzyc (gm. Września), ma niecałe 1,5 roku. Pierwsze badania po jej narodzinach wykazały, że ma wrodzony wirus CMV, który spowodował u niej małogłowie, wodogłowie, napięcie mięśni, problemy ze wzrokiem i padaczkę. Trwa walka o to, żeby dziewczynka samodzielnie siedziała, zwalczała napięcie mięśniowe i z czasem mogła stanąć na nogi. Rodzina Agatki prosi o wsparcie na rehabilitację i leczenie.

Jakub Zielniewicz KRS 0000037904 cel szczegółowy: 31299 Zielniewicz Jakub

3-letni Kubuś z Nekli urodził się zdrowy. W czerwcu 2016 roku zachorował na cukrzycę typu 1. Nieuleczalna choroba ogranicza mu normalne funkcjonowanie. Kubuś może żyć dzięki pompie insulinowej. Niestety, leczenie jest bardzo kosztowne, dlatego rodzice chłopca proszą o wsparcie.

Alicja Szymańska KRS 0000338389 cel szczegółowy:11313 – Grupa OPP – Szymańska Alicja

Pani Alicja mieszka we Wrześni. W 2009 roku zachorowała na stwardnienie rozsiane. Początkowo była leczona interferonem. Kiedy w 2012 roku skończyła 40 lat, leczenie zostało przerwane, bo interferon dostępny był wyłącznie dla młodszych osób. Od tego czasu choroba zaczęła szybko postępować. Pani Alicja porusza się na wózku, ma niedowład 4-kończynowy i problemy z pęcherzem. Potrzebuje środków na leczenie, rehabilitację i zakup sprzętu medycznego.

Oskar Gibowski KRS 0000252666 cel szczegółowy: Oskar Gibowski

Oskar z Mikuszewa (gm. Miłosław) zmaga się z autyzmem. Do drugiego roku życia rozwijał się prawidłowo, pięknie mówił, chętnie się bawił. Od 20. miesiąca życia zaczął się cofać w rozwoju. W końcu zamknął się we własnym świecie, przestał reagować na własne imię, unikał kontaktu wzrokowego. Rodzice nie poddają się jednak i walczą o syna. – Oskar jest pod opieką lekarzy, terapeutów, dietetyków. Są duże szanse na poprawę, ale leczenie i rehabilitacja są odpłatne – mówią rodzice. Pieniądze potrzebne są na leki, rehabilitację i badania.

Zosia Majewska KRS 0000272272 cel szczegółowy: dla Zosi Majewskiej

Zosia mieszka w Chwalibogowie (gm. Września). Od urodzenia zmaga się z problemami neurologicznymi. Po wirusowym zapaleniu mózgu zmaga się z czterokończynowym porażeniem. Ma wodogłowie, padaczkę, niedowidzi. Zosia wymaga intensywnej rehabilitacji ruchowej, słuchowej, logopedycznej i kosztownego leczenia.

Nikodem Nowak KRS 0000037904 cel szczegółowy:17348 Nikodem Nowak

Nikodem z Kaczanowa (gm. Września) urodził się z lewostronnym całkowitym rozszczepem wyrostka zębodołowego, wargi i podniebienia. Chłopiec przeszedł już trzy operacje, ale to jeszcze nie koniec leczenia. – Zbieramy m.in. na aparat ortodontyczny i opłacenie wizyt u lekarzy. W przyszłości chcemy zrobić synkowi operację plastyczną przegrody nosowej i korekty nosa – mówi pani Sylwia, mama Nikodema.

Zuzia Gracz KRS 0000347949 cel szczegółowy:G/4 Zuzanna Gracz

Zuzia, 4-letnia mieszkanka gminy Pyzdry, urodziła się z zespołem Di George’a. Nie mówi. Ma problemy z podniebieniem, stopami, jest opóźniona psychoruchowo i ma obniżone napięcie mięśniowe. – Zuza wymaga systematycznej rehabilitacji oraz terapii – mówi mama dziewczynki Magdalena. – To mądra dziewczynka, ale niestety w rozwoju goni rówieśników w nieco wolniejszym tempie. Nie można czekać, aż wszystko przyjdzie samo. Cud się przecież nie zdarzy. Rozwój Zuzki trzeba wspierać na tyle, na ile się da właśnie teraz – dodaje.

Sylwia Kośmider KRS 0000037904 cel szczegółowy: Sylwia Kośmider 4742

Sylwia mieszka w Miłosławiu, ma 27 lat. Choruje na mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku inwalidzkim. Potrzebuje środków na rehabilitację, sprzęt rehabilitacyjny oraz przystosowanie mieszkania do swoich potrzeb. – Dzięki wsparciu z 1 procenta mogłam zakupić m.in. balkonik rehabilitacyjny, który jest mi niezbędny do ćwiczeń. Wystarczy symboliczna złotówka odpisana od podatku. Dla mnie to kolejne spełnione marzenie – mówi Sylwia.

Gabrysia Sikora KRS 0000064892 cel szczegółowy: Gabriela Sikora 340/62/10

Gabrysia od urodzenia choruje na mukowiscydozę – ciężką i nieuleczalną chorobę, która wyniszcza cały organizm, m.in. płuca, jelita, wątrobę i trzustkę. Organizm chorego produkuje gęsty i lepki śluz, który zalega w oskrzelach, co prowadzi do częstych infekcji, utrudnia oddychanie i powoduje uporczywy kaszel i duszności. Śluz utrudnia też prawidłową pracę trzustki. Gabrysia do każdego posiłku przyjmuje enzymy trawienne, odżywki i witaminy. Codziennie musi być oklepywana i inhalowana. Potrzebuje stałej rehabilitacji, co wiąże się z dużymi kosztami.

Marcin Szuba KRS 0000037904 cel szczegółowy: 25134 Szuba Marcin

14-letni Marcin mieszka w Bierzglinie. Urodził się jako zdrowe dziecko. Po kilku omdleniach i drgawkach gorączkowych trafił do kliniki w Poznaniu. Rozpoznano u niego padaczkę oraz upośledzenie umysłowe i ruchowe. Marcin nie jest dzieckiem samodzielnym, wymaga stałej opieki osoby dorosłej i systematycznej rehabilitacji. Środki z 1 procenta potrzebne są na specjalistyczne leczenie i turnusy rehabilitacyjne.

Fabian Knop KRS 0000270809 cel szczegółowy: Knop,7720

Fabian ma 21 miesięcy, mieszka w Psarach Wielkich. Urodził się z bardzo rzadką chorobą genetyczną, zespołem Wiskotta Aldricha. Niezbędny był przeszczep szpiku, który chłopiec przeszedł 15 grudnia 2017 roku. – Niestety chemia, którą dostawał przed przeszczepem, zniszczyła mu nerki, przez co nasz pobyt w szpitalu bardzo się przedłużył. W tej chwili jesteśmy w domu, ale co tydzień jeździmy na kontrolę do Poznania. Środki z jednego procenta są potrzebne przede wszystkim na opłacenie dojazdów na lekarza – informują rodzice Fabianka.

Antoś Przybylak KRS 0000037904 cel szczegółowy: 27290 Przybylak Antoni

5-letni Antoś z Nekli cierpi na autyzm dziecięcy. Na razie nie mówi i trudno mu się komunikować z otoczeniem. Chłopiec ma jednak szansę na normalne życie, ale potrzebuje intensywnej rehabilitacji i leczenia, których nie refunduje państwo.

Alicja Bartkowiak KRS 0000382243 cel szczegółowy:1269 pomoc dla Alicji Bartkowiak

Alicja urodziła się w 30. tygodniu ciąży z zespołem wad wrodzonych. Dziewczynka ma m.in.niewydolność oddechową, wrodzone zrośnięcie dwunastnicy, rozszczep podniebienia miękkiego i twardego oraz zaburzenia wzrastania i rozwoju neurologicznego. Jest podłączona do respiratora i karmiona przez sondę. – Alicja cały czas potrzebuje rehabilitacji i leczenia u specjalistów. Leczenie i dojazdy do szpitala generują duże koszty, co przerasta nasze możliwości finansowe – mówi mama dziewczynki, Patrycja.

Kamil Głowacki KRS 0000037904 cel szczegółowy: 5277 Głowacki Kamil

14-letni Kamil ma zespół Downa. Chłopiec lubi nawiązywać kontakt z ludźmi, ale jest to utrudnione, bo mówi niewyraźnie. Uwielbia się ruszać i ćwiczyć, mimo że szybko się męczy. Cierpi na wiotkość mięśni i stawów, wymaga stałego leczenia. Potrzebuje też rehabilitacji, żeby móc poznawać świat i zawierać nowe przyjaźnie.

Marta Szczepaniak KRS 0000023852 cel szczegółowy: Marta Szczepaniak

Marta mieszka w Sokolnikach, ma 11 lat. W ubiegłym roku zachorowała na białaczkę. Obecnie dziewczynka jest leczona w Klinice Onkologii Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu. Środki z 1 procenta potrzebne są przede wszystkim na pokrycie kosztów dojazdu do szpitala oraz na leki, które Marta przyjmuje w czasie pobytów w domu. Leczenie potrwa jeszcze długo, a po jego zakończeniu dziewczynka będzie potrzebowała intensywnej rehabilitacji po długotrwałym zażywaniu sterydów.

Gabrysia Hopcia KRS cel szczegółowy: 0000037904 cel szczegółowy: 22834 Hopcia Gabriela

Gabrysia mieszka w Gnieźnie. Często odwiedza jednak Wrześnię, bo tu mieszka jej babcia. W naszym mieście organizowano zbiórki na rehabilitację dziewczynki. Gabrysia ma 7 lat. W czerwcu 2013 roku przeszła udar mózgu, który spowodował utratę mowy oraz niedowład prawej strony ciała. Środki z 1 procent są jej potrzebne na rehabilitację, które jest dla niej jedyną szansą na odzyskanie sprawności.

Patryk Ferenc KRS 0000037904, cel szczegółowy 25976 Ferenc Patryk

Patryk choruje na nowotwór złośliwy. Ma usunięty pęcherz moczowy raz założoną stomię moczową (wyprowadzenie dróg moczowych bezpośrednio przez powłoki brzuszne). Do końca życia będzie musiał używać worków moczowych. Potrzebuje środków na dalsze leczenie oraz rehabilitację.

Oskarek Świt, KRS KRS 0000186434, cel szczegółowy: 870/S Oskar Świt

Oskarek urodził się z zespołem Pradera-Williego, który nazywany jest chorobą wiecznego głodu. Schorzenie powoduje niedobory wzrostu, bezsenność, opóźnienie mowy i rozwoju, a także bezustanne pragnienie jedzenia. Choroba jest nieuleczalna, ale żeby Oskarek mógł funkcjonować z jej objawami potrzebne jest specjalistyczne leczenie i intensywna rehabilitacja.

Zosia Kosmecka, KRS 0000037904, cel szczegółowy: 32077 Kosmecka Zofia

Zosia ma 5 lat. Mieszka w Zielińcu.Urodziła się w 2012 roku jako zdrowe dziecko. 30 lipca 2016 roku zdiagnozowano u niej cukrzycę typu 1. – Obecne leczona jest przy pomocy osobistej pompy insulinowej. Ułatwia ona życie, ale niestety koszty jej utrzymania nie są małe – mówi mama Zosi, Małgorzata.

Oliwka Smoguła, KRS 0000037904, cel szczegółowy:6698 Smoguła Oliwia

Oliwka z Wrześni urodziła się z poważną chorobą neurologiczną. Porusza się na wózku. Od 10 lat zmaga się z padaczką. - W zeszłym roku u córki stwierdzono guz na kręgosłupie, który mocno wykrzywił jej plecy.Czekamy na wyznaczony termin operacji. Po leczeniu czeka nas intensywna rehabilitacja, na którą przeznaczymy wszystkie pieniążki otrzymane z jednego procenta - mówi mama dziewczynki.

Agatka Kaźmierczak, KRS 0000037904, cel szczegółowy: 25531 Kaźmierczak Agata

Agatka cierpi na rzadką chorobę: zespół Rubinsteina-Taybiego, która jest przyczyna wad wielu narządów. Dziewczynka wymaga stałej rehabilitacji , terapii i ciągłej stymulacji rozwoju. – Dzięki systematycznej oraz konsekwentnej terapii widać efekty pracy terapeutów i małymi kroczkami Agatka idzie do przodu. Dzięki środkom z jednego procenta możemy sfinansować leczenie, rehabilitację i wspierać rozwój Agatki – mówi mama dziewczynki.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:46 09-02-20180 0