Odsłonięcie tablicy i premiera nowej książki o historii, czyli Święto Niepodległości w Nekli

Pamięć historyczna nie przemija. Nie tylko na temat wydarzeń związanych bezpośrednio z odzyskaniem niepodległości. Pokazały to nekielskie uroczystości.

społeczeństwo 08:45 12-11-20190 4

W tym roku część oficjalna po uroczystej mszy świętej odbyła się pod pomnikiem znajdującym się przy ul. Poznańskiej, a nie na rynku. 

Było to związane z odsłonięciem pamiątkowego kamienia ku czci pomordowanych Polaków podczas drugiej wojny światowej. Pojawiła się też tablica informacyjna. Stało się ono zarówno miejscem na szlaku bojowym Podolskiej Brygady Kawalerii w 1939 roku, jak i miejscem zbrodni na dziedzińcu dawnej szkoły, w tym samym roku.

Po złożeniu wiązanek kwiatów uczestnicy przemaszerowali do Nekielskiego Ośrodka Kultury. Tam odbyła się premiera publikacji "Pamięć i wdzięczność. Mieszkańcy gminy Nekla w wojnie obronnej 1939 r.". Zanim o publikacji mówili Jerzy Osypiuk i Jacek Mirecki z Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, uczniowie szkoły z Zasutowa zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Przygotowaniem młodzieży do występu zajęła się Krystyna Jagodzińska, nauczycielka języka polskiego w tamtejszej szkole.

Było to przedstawienie z przesłaniem, nawiązujące również do współczesności. Uczniowie przekazali, że dzisiejsza Polska nie jest do końca zdrowa. A to ze względu na panującą nienawiść. W tej części uroczystości wzięło udział ponad 300 osób (!) Wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Kilkadziesiąt osób stało przez cały występ.

Dodajmy, że publikacja zawiera ponad 200 biogramów żołnierzy, którzy walczyli podczas drugiej wojny światowej. W publikacji pojawiły się też informacje dotyczące wspomnianej zbrodni na placu szkolnym w Nekli, która miała miejsce 12 września 1939 r. oraz fragmenty wspomnień Zofii Matuszak, Marii Wysockiej i rodziny Rodowskich z czasów wojny. Każdy z uczestników uroczystości jeden z egzemplarzy książki otrzymał całkowicie za darmo.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

08:45 12-11-2019