Od splotu tkaniny do splotu wydarzeń. Europejski Dzień Dziedzictwa w Grzybowie
Choć deszcz odstraszył turystów, ci, którzy w sobotę jednak dotarli na grzybowskie grodzisko, bawili się doskonale.
Wydarzenie na terenie Rezerwatu Archeologicznego „Gród w Grzybowie” odbyło się w sobotę, 7 września, czyli pierwszego dnia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Turyści mogli spróbować swoich sił w garncarstwie, wytwarzając naczynia z gliny, a w ramach Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa – poczuć, jak wygląda odtwarzanie przeszłości na podstawie pojedynczych znalezisk. W zagrodzie edukacyjnej rozbili się członkowie Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora”, którzy pokazywali, jak przy cięższych warunkach atmosferycznych radzili sobie nasi przodkowie we wczesnym średniowieczu. Częścią EDD było też Narodowe Czytanie.
– To jest przypomnienie nie tylko naszego dziedzictwa, ale też dziedzictwa europejskiego, a gród w Grzybowie idealnie wpisuje się nie tylko w początki naszej kultury państwowej, ale też we wczesnośredniowieczną kulturę Europy – wyjaśniał Jacek Wrzesiński, kierownik rezerwatu archeologicznego.
Odniósł się też o tematu przewodniego wydarzenia, którym był „Polski splot”:
– Oczywiście jak wiele naszych wyrażeń, tak i ten splot ma również kilka znaczeń. Z jednej strony wydarzenie historyczne, a więc powstanie grodu, było spowodowane splotem różnych okoliczności, że właśnie w tym miejscu pojawił się gród. On wplótł się fantastycznie w początki naszego państwa. Późniejsze jego odrodzenie i pokazanie światu od strony archeologicznej to znowu splot różnych okoliczności i pojawienie się Olgierda Brzeskiego, który zainicjował badania na grodzie. W wymiarze mikro też mówimy o splocie... czyli dosłownie o pleceniu i tworzeniu tkaniny. Chcieliśmy to zaakcentować, pokazując warsztat tkacki. Dając możliwość popracowania na nim i pokazując runo i len, które są surowcami do tworzenia tkanin oraz wykończone, gotowe tkaniny na warsztacie.
– Hasło 27. Europejskich Dni Dziedzictwa – „Polski splot” – udanie nazywa i sumuje wszystkie działania, które jako naród musieliśmy podjąć, by nasz kraj rozdarty przez trzech zaborców, znów tworzył jeden organizm. Tak więc nasi przodkowie zaczęli właśnie splatać, a nie unifikować, obecne na polskich ziemiach różne tradycje, zwyczaje, kultury, doświadczenia, wyznania i nawet języki, które miały stworzyć jedno państwo. Taki sam przekaz podali swym potomkom, a oni – swym i taki dotarł do nas – Polaków XXI wieku. Dzięki splataniu wielości i różności powstał rzeczywiście różnorodny, piękny, bo jedyny taki, „polski splot”. Na dodatek płynnie splatający się z europejskim dziedzictwem i tradycją – pisze o temacie przewodnim wydarzenia Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Jego słowa znaleźć możemy w informatorze EDD, który był rozdawany uczestnikom wydarzenia.
Wydarzenia z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie wielkopolskim rozpoczęły się 6 września i potrwają do 21 września. Będą się odbywać w następujących miejscowościach: Kalisz (6, 7, 12, 14 i 16 września), Rawicz (6-8 września), Grzybowo (7 września), Gołuchów (7-8 września), Poznań (7-8 i 14-15 września), Domachowo (8 września), Międzychód (8 września), Krzebowa (8 września), Leszno (8 i 15 września), Koźmin (14 września), Kłodawa (14-15 września), Dobrzyca (15 września), Śmigiel (15 września), Września (20-21 września).