- Musimy mieć wpływ na to co dzieje się w Unii Europejskiej - mówi Jakub Pera w debacie telewizyjnej

Jakub Pera, jedyny wrzesiński kandydat do Parlamentu Europejskiego wziął udział w debacie telewizyjnej w Koninie, którą zorganizowała TVP 3 Poznań i Radio Poznań na temat przyszłości Unii Europejskiej i solidarności europejskiej.

aktualności 13:35 13-05-20195 25

Jakub Pera, to młody polityk z Borzykowa. Na co dzień pracuje w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Działa w kilku organizacjach w tym ochotniczej straży pożarnej. Bardzo bliskie są mu sprawy samorządowe. Kandydował w ostatnich wyborach na wójta gminy Kołaczkowo. Wcześniej w 2015 ubiegał się o mandat posła na Sejm. W tym roku stratuje z list Kukiz’15 do Parlamentu Europejskiego z pozycji nr 9.

Ankieta

Czy zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja?

10 maja wziął udział w debacie telewizyjnej, która odbyła się Koninie, a została zorganizowana przez Telewizję Poznań i Radio Poznań. Oprócz Jakuba Pery w rozmowie o przyszłości Unii Europejskiej wzięli udział przedstawiciele 5 innych komitetów wyborczych.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem masz wpływ na to co dzieje się w Unii Europejskiej?

Jakub Pera postulował o większą przejrzystość funkcjonowania organów Unii Europejskiej i wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego.

Całą debatę można obejrzeć TUTAJ.

- Jeśli chodzi o nasz program w wyborach do Parlamentu Europejskiego przedstawiamy go w postaci manifestu, który przygotowaliśmy z naszymi koalicjantami z kilku krajów europejskich m.in.: z Ruchem 5 Gwiazd z Włoch, czy z Żywym Murem z Chorwacji, mamy też koalicjantów z Grecji i Estonii. Prawo europejskie reguluje 70% naszego ustawodawstwa. Tam także można wprowadzić przepisy dotyczące np. referendum, przecież w UE mogą odbywać się referenda i ta sprawa naszym manifeście znajduje się. W tej chwili istnieje inicjatywa ustawodawcy trzeba zebrać co najmniej 1 mln podpisów w 7 krajach, my chcemy ten próg obniżyć do 200 tysięcy - mówił młody polityk.

Jakub Pera w czasie debaty telewizyjnej

- Dla nas najbardziej istotne jest w jaki sposób zapadają decyzje w Unii Europejskiej. I wszystkie te decyzje dotyczące także m.in.: energetyki powinny zapadać inaczej. I my z tym wychodzimy i to jest dla nas istotne. To jakie te decyzje będą powinny zależeć tylko i wyłącznie od obywateli tylko. Chcemy zwiększyć rolę Parlamentu Europejskiego. Siła parlamentu jest teraz niewielka. Mówimy o trialogu, gdzie spotykają się członkowie Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego za zamkniętymi drzwiami w małym gronie decydują o tym jak będzie wyglądać nasze życie. Myślę, że rola Parlamentu Europejskiego, powinna być znacznie zwiększona, ponieważ jest to jedyny organ, które jest wybierany w wyborach bezpośrednich - dodał Jakub Pera.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:35 13-05-2019