Nowy rozdział w historii zakładu Astra

Poznańska Palarnia Kawy Astra to firma znana i rozpoznawalna – głównie w Wielkopolsce, choć nie tylko – od prawie pół wieku. 

gospodarka 12:37 10-08-2018 12

Produkcja i sprzedaż wysokiej jakości kawy i herbat sprowadzanych z najodleglejszych zakątków świata od samego początku odbywała się w zakładzie na poznańskich Garbarach. Niestety, jego infrastruktura i wielkość ograniczała dalszy rozwój firmy i realizację planowanych inwestycji, dlatego w czerwcu 2018 roku zakład zamknięto, a Astra rozpoczęła nowy rozdział firmy w urokliwym Starczanowie w gminie Nekla. Celem nowoczesnej inwestycji w Starczanowie nie była jednak produkcja przemysłowa na globalną skalę, lecz coraz lepsza jakość produktów, ich funkcjonalność oraz przystępna cena.

SZANSA DLA NEKLI

Dlaczego Nekla? Kluczem jest bliskość Poznania. Dzięki niej Astra zachowa swoje unikalne DNA marki - poznańsko-wielkopolskiej firmy, firmy z tradycjami, a zarazem będzie mogła coraz nowocześniej i odważniej konkurować z firmami o światowym zasięgu.

Dla Astry naturalne jest to, by funkcjonowanie zakładu realizowane było w zgodzie zarówno z przepisami, jak i lokalną społecznością. Firma od zawsze stawia na transparentne działania. Pierwszy i dotychczasowy zakład produkcyjny w Poznaniu otrzymał niezbędne decyzje i pozwolenia środowiskowe. Dzięki zaangażowaniu, wiedzy, kompetencji i sercu pracowników, palarnia dostarczała kilku pokoleniom poznaniaków nie tylko kawę o wyjątkowej jakości i walorach zdrowotnych, lecz także – co bardzo ważne - pracę i wsparcie (np. poprzez Fundację Astra dla Żołądka, która prowadzi darmowe konsultacje dietetyczne i sklep ze zdrową żywnością).

Wnętrze fabryki

Tak samo będzie w Nekli. Nowa fabryka to nowe miejsca pracy dla mieszkańców, a dla gminy zastrzyk funduszy do budżetu. Mimo licznych wątpliwości i domysłów, nowa inwestycja spełnia wszystkie normy i wymagania środowiskowe. Budowa poprzedzona była uzyskaniem wszystkich koniecznych decyzji administracyjnych i warunków technicznych. Warto wiedzieć, że zrealizowana na terenach o obszarze 100 ha, przeznaczonych pod budowę zakładów przemysłowych inwestycja w Starczanowie, to obecnie najnowocześniejszy w Europie zakład produkujący kawy o obniżonej zawartości substancji drażniących. Mieszkańcy gminy Nekla mogą być z tego dumni!

TECHNOLOGIA PRZEDE WSZYSTKIM

Nie ma dobrej kawy bez nowoczesnej technologii. W Astrze jest ona dopracowana w każdym detalu i szyta na miarę. W porównaniu z linią zamontowaną w Poznaniu, technologia w Starczanowie ma niższą energochłonność oraz materiałochłonność. W nowym zakładzie pracuje specjalny piec do prażenia, zaprojektowany i wykonany zgodnie z aktualnym stanem techniki, zapewniającym najefektywniejsze, możliwe wykorzystanie energii.

Nową technologię opracowano w oparciu o wyniki prac badawczo-rozwojowych w latach 2013-2015, przy udziale pracowników palarni oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W nowym zakładzie Astry praca odbywa się na urządzeniach włoskiej firmy, profilach smakowych ustalanych we współpracy z włoskimi specjalistami oraz według sprawdzonych technik prażenia. Produkcja kawy realizowana jest w oparciu o naturalne metody - bez użycia środków chemicznych czy pary.

Pomieszczenie operatora produkcji

SMAK I ZAPACH DOBREJ KAWY

Efekt? Kawa Astra łagodna jest nie tylko funkcjonalna, lecz ma niezmieniony, wspaniały smak, oparty na mieszankach z najlepszych plantacji Ameryki Południowej, Afryki i Azji, starannie dobranych przez doświadczonych i utalentowanych ekspertów Astry. Właściwy profil smakowy produktów Astra to wypadkowa wrażliwości sensorycznej, doświadczenia i najwyższej jakości surowców. Kawa kupowana jest tylko od sprawdzonych dostawców i kontrolowana na każdym etapie produkcji, a aromatyczne herbaty rooibos i czarne, importowane bezpośrednio z plantacji. Zgodnie z filozofią Astry, to właśnie tam, u źródła smaku, zaczyna się żmudny proces produkcyjny najlepszej kawy i herbaty.

Proces palenia łagodnej, delikatnej dla żołądka, a jednocześnie przy zachowaniu zawartości kofeiny oraz właściwości organoleptycznych i odżywczych kawy, jest nie tylko wydajny, lecz także przyjazny dla środowiska naturalnego. Kto chętny jej spróbować, zawsze jest mile widziany w starczanowskim zakładzie, a także w poznańskim sklepie firmowym ASTRY przy ul. Garbary 64, gdzie mimo nieobecności wielkiego zakładu, nadal pachnie dobrą kawą!

W TROSCE O ZDROWIE

Kawa łagodna Astra produkowana jest już od 1991 roku. Ten wyjątkowo funkcjonalny produkt zawiera poniżej 250 mg/kg związków C5HT, czyli kilkukrotnie mniej niż w każdym kilogramie kawy uprażonej tradycyjną metodą (w każdym kilogramie uprażonej kawy znajduje się średnio od 1000 do 4000 mg związków C5HT, substancji podrażniających przewód pokarmowy wywołujących takie dolegliwości jak kołatanie serca, zgagę, drżenie rąk, zaczerwienie twarzy czy podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi). Dzięki nowoczesnej technologii prażenia kawy Astra nawet ci, którzy ze względów zdrowotnych rezygnują z picia kawy na co dzień, mogą także delektować tym aromatycznym napojem.

Historyczne zdjęcie siedziby w Poznaniu przy ul. Garbary 114

PRZYSZŁOŚĆ

Sukces Kawy łagodnej, herbaty rooibos i wielu innych produktów Astry jest motorem do dalszych działań. PPK Astra nieustannie pracuje nad kolejnymi produktami funkcjonalnymi z naturalnych surowców, otrzymywanymi z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, o dużej zawartości substancji aktywnych biologicznie i właściwościach zdrowotnych.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce sprawdzimy efekt tych prac na własnym podniebieniu!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:37 10-08-2018 12