Nowi lektorzy i akolici. Wśród tych pierwszych są dwie osoby z parafii w Orzechowie

Biskup senior Bogdan Wojtuś włączył do grona akolitów i lektorów ośmiu alumnów Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Wśród nich są dwie osoby z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Orzechowie.

społeczeństwo 20:47 10-03-20195 16

Uroczystość odbyła się w niedzielę 10 marca w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem najbliższych i przyjaciół kleryków. 

– Pan Jezus nie dyskutował ze złym duchem, odrzucił pokusę zdecydowanie i od razu, pozostając wiernym woli Ojca aż do krzyża – mówił biskup Bogdan Wojtuś, dopowiadając, że wszystko to, czym szatan kusił Zbawiciela miało jeden cel: sprawić, by odszedł od krzyża. – I my dzisiaj prosimy o tę moc, byśmy zawsze byli wierni woli Bożej, byśmy pokusę odrzucali, nigdy ze złym duchem nie dyskutowali i nie odrzucali krzyża. To będzie też zadanie tych, którzy zostają ustanowieni lektorami i akolitami – podkreślił.

Biskup senior Bogdan Wojtuś

Biskup senior pouczył też alumnów o czekających ich zadaniach podkreślając, że posługa lektoratu to szczególne posłannictwo.

– Będziecie czytali Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym, będziecie wychowywali w wierze dzieci i dorosłych i będziecie ich przygotowywali do godnego przyjęcia sakramentu – mówił. 

Zwracając się do kandydatów na akolitów przypomniał, że uczestniczą oni w posługiwaniu Kościoła w sposób szczególny, pomagając kapłanom i diakonom w wykonywaniu ich urzędu, a także, jako nadzwyczajni szafarze, udzielając Komunii świętej wiernym oraz zanosząc ją chorym.

Kleryk Adam Wawrzyniak z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie (mieszkaniec Pięczkowa)

Kleryk Marcin Wawrzyniak pochodzący z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie (mieszkaniec Orzechowa)

Posługa lektoratu i akolitatu jest istotnym etapem na drodze przygotowania kandydata do święceń diakonatu, a następnie prezbiteratu. Przyjmujący tę pierwszą czyta odtąd Pismo Święte podczas liturgii z tą świadomością, że staje się potrzebnym pomocnikiem kapłanów i diakonów. W ten sposób włącza się w dzieło umacniania wiary słuchaczy Słowa Bożego i przygotowuje ich do godnego przyjęcia sakramentów. Ma również prawo do błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Akolita jest ustanowiony aby wspomagać diakona i usługiwać kapłanowi. Jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej może tego sakramentu udzielać gdy brakuje kapłanów i diakonów albo gdy liczba wiernych jest tak duża, że bez pomocy akolity obrzęd sprawowania mszy św. znacznie by się przedłużył.

Posługę lektoratu przyjęli:

kl. Marcin Małecki pochodzący z parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie;

kl. Adam Wawrzyniak pochodzący z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie;

kl. Marcin Wawrzyniak pochodzący z parafii pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie;

kl. Arkadiusz Wikariak pochodzący z parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie.

Posługę akolitatu przyjęli:

kl. Radosław Czerwonka pochodzący z parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu;

kl. Stanisław Ejdys pochodzący z parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu;

kl. Tomasz Mandziuk pochodzący z parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie;

kl. Michał Romel pochodzący z parafii pw. Narodzenia NMP w Żernikach.

Fot. B. Kruszyk

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska 

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

20:47 10-03-2019