Nowe obostrzenia. Cmentarze będą zamknięte na Wszystkich Świętych

W piątek 30 października odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której przedstawiono nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

aktualności 16:12 30-10-20203 13

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń postanowiono zamknąć na trzy dni cmentarze. Nekropolie będę niedostępne od 31 do 2 listopada. 

- Kilka dni temu rozmawiałem z pewnym lekarzem. Powiedział mi, że wielu seniorów, którzy poszliby w tych dniach na cmentarz odwiedzić swoich bliskich, mogłaby z powodu koronawirusa niedługo leżeć obok nich - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował także do seniorów, żeby przez najbliższe dwa tygodnie pozostali w domu i ograniczyli kontakt z dziećmi i wnukami.

Pracownicy administracji publicznej jeżeli to tylko możliwe mają pracować zdalnie.

Nauczenie stacjonarne w klasach 1-3 zostało utrzymane. Bez zmian mają funkcjonować także przedszkola i żłobki.

Zmianom ulegają zasady kwarantanny. Domownicy osoby zakażonej nie muszą już czekać na telefon sanepidu. Obejmuje ich automatyczna kwarantanna.

Premier odniósł się też do protestów w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zaapelował do protestujących o pozostanie w domach i odłożenie sporów światopoglądowych podkreślając, że manifestacje niosą ryzyko zakażeń.

- Protesty niosą niebezpieczeństwo. Nie chcemy interweniować, zwłaszcza zważywszy na młody wiek protestujących, ale przeciwstawiamy się aktom wandalizmy - stwierdził premier. 

Mateusz Morawiecki stwierdził, że dzisiejsza propozycja Andrzeja Dudy otwiera dialog w temacie przepisów antyaborcyjnych. Przypomnijmy, że prezydent poinformował dzisiaj, że przygotował projekt ustawy. Według głowy państwa przerywanie ciąży mogłoby być dopuszczalne w przypadku prawdopodobieństwa ciężkich wad letalnych, które spowodują śmierć dziecka krótko po porodzie. Zakaz dotyczyłby podejrzenia zespołu Downa.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

16:12 30-10-2020