Nowe informacje o wynikach badań wrzesińskiego masła (PILNE)

Sprawa skażonego masła w Spółdzielni Mleczarskiej Września wcale nie dobiegła końca – jak zapewniają niektóre media. Powiatowy Inspektor Weterynarii przyznał dzisiaj w rozmowie z „Wiadomościami Wrzesińskimi”, że jedna z próbek masła – pobrana przez prokuraturę w sobotę, 3 marca – zawierała bakterie E.coli na poziomie wielokrotnie wyższym od wymaganej normy.

aktualności 13:53 09-03-20180 116

Dziś rano (w piątek, 9 marca) Powiatowy Inspektor Weterynarii Romuald Juściński poinformował nas, że w próbie masła zabezpieczonej przez policjantów na polecenie prokuratora, która została poddana badaniom w poznańskim laboratorium, stwierdzono obecność 14 000 bakterii E.coli. Przypomnijmy, że dopuszczalna ilość wynosi 100. To oznacza, że norma została przekroczona aż 140 razy!

Dodajmy, że za „akceptowalne” w zakresie obecności bakterii E.coli uznano na razie jedynie te próbki, które pobrał Państwowy Inspektorat Weterynarii we Wrześni – i tylko o ich wynikach informujemy dziś w gazecie (ponieważ tylko takie informacje przekazał nam w czwartek 8 marca Juściński). Czynią to również inne media, m.in. Radio Września – jednak podawanie do publicznej wiadomości niepełnych informacji oraz zapewnianie przy tym, że masło można spożywać bez obaw, na tym etapie sprawy wydaje się zdecydowanie przedwczesne.

Warto też zaznaczyć, że fakt skażenia masła wcale nie oznacza, że towar ten jest dostępny wyłącznie we Wrześni. Z naszych informacji wynika, że masło trafiło na teren całej Polski.

Jak ustaliliśmy, wspomniane wyniki badań nie dotarły jeszcze do wrzesińskiej prokuratury. Prokurator Rejonowy we Wrześni Krzysztof Helik przyznał dzisiaj (9 marca) w rozmowie z „WW”: - Czekam, aż Powiatowy Inspektorat Weterynarii dostarczy mi je w oficjalnej formie.

O tym, dlaczego nie poinformowano redakcji „WW” o wspomnianych wynikach w czwartek, 8 marca, oraz jak Romuald Juściński tłumaczy tak dużą obecność bakterii E.coli w maśle, będzie można niebawem przeczytać na łamach naszej gazety. 

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

13:53 09-03-20180 116