Nowe centrum krwiodawstwa zaprasza. Krew jest cały czas potrzebna!

Zgodnie z planem 16 marca rano została otwarta nowa siedziba wrzesińskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Pomagamy 11:44 16-03-20204 2

Centrum mieści się obecnie w nowo wybudowanym budynku przy ul. Słowackiego. Postawiono go w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się poradnia chirurgiczna i punkt szczepień (stare zabudowania zostały wyburzone). Wcześniej krwiodawcy przyjmowany byli w budynku szpitalu powiatowego.

W dniu otwarcia chętnych do oddania krwi nie brakowało. Wprowadzono, oczywiście, specjalne środki ostrożności związane z zagrożeniem epidemicznym. Krwiodawcy proszeni są m.in. o dezynfekcję rąk specjalnym płynem, mają też mierzoną temperaturę.

Jednocześnie centrum apeluje, żeby wszyscy, którzy mogą oddawali krew.

– Zapraszamy wszystkich zdrowych dawców – mówi Michał Sokołowski, kierownik działu marketingu RCKiK. – Osoby, które nie mają objawów chorobowych takich jak kaszel, podwyższona temperatura czy katar i w ciągu 14 dni nie były za granicą mogą oddawać krew. Niestety, w ostatnich dniach liczba dawców spada, a krew jest cały czas potrzebna. Są przecież sytuacje nagłego zagrożenia życia, krwotoki poporodowe, wypadki komunikacyjne. Życie i zdrowie wielu pacjentów zależy od tego czy dostaną krew – tłumaczy pracownik Centrum.

W nowej siedzibie zarówno krwiodawcy, jak i personel mają więcej miejsca. Budynek ma aż trzy kondygnacje.

– Mamy sporo planów. O szczegółach będziemy jednak informować jak sytuacja się ustabilizuje. Na razie mogę tylko powiedzieć, że działamy i zachęcamy zdrowych dawców – mówi Michał Sokołowski.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

11:44 16-03-2020