Niezwykła operacja we wrzesińskim szpitalu. Dr Kałowski korzystał z robota

W Szpitalu Powiatowym we Wrześni dr Kamil Kałowski, przeprowadził w czwartek innowacyjną operację ortopedyczną. To dopiero drugi taki zabieg w Polsce. Dziś pacjent już chodzi.

zdrowie 15:39 11-09-20208 0

Pacjent to 68-letni mężczyzna, aktywna osoba, której aktywność została ograniczona z powodu dolegliwości bólowych. O operację przeprowadzoną nowatorską metodą nie musiał się starać, nie poniósł też w związku z nią żadnych kosztów. Zapytany o to, czy to po prostu kwestia szczęścia, Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni Zbigniew Hupało potwierdził oraz podkreślił:

– Pacjent miał szczęście: ponieważ trafił do naszego szpitala i w ręce tak wybitnego specjalisty, a wykorzystanie robota jest wisienką na torcie. Propozycja przeprowadzenia operacji w Szpitalu Powiatowym we Wrześni wyszła od pana doktora. Lekarze mają pełną swobodę, ja jestem tylko od tego, by umożliwić im pracę. Ta decyzja jest oczywiście komplementem dla szpitala.
– Innowacyjność takiej operacji polega na użyciu robota, który wspomaga proces planowania oraz wykonania operacji. To operacja poniekąd standardowa, czyli endoprotezoplastyka stawu kolanowego, ale jej precyzja jest nieporównywalna z tym, co możemy osiągnąć tradycyjnymi metodami. Precyzja osadzenia implantu ma bezpośredni wpływ na to, jaki będzie rezultat dla pacjenta: jak długo będzie on użytkował implant bez bólu i jak szybko będzie mógł wrócić do normalnego funkcjonowania po takiej operacji – wyjaśniał dr Kamil Kałowski.

Dziś, czyli dzień po operacji, pacjent chodził już o własnych siłach, co byłoby niemożliwe w przypadku tradycyjnego zabiegu.

Operacja została przeprowadzona 10 września 2020 roku na Oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu Szpitala Powiatowego we Wrześni. Dr Kamil Kałowski posłużył się Robotem Ortopedycznym NAVIO™, czyli pierwszym takim robotem w Europie Środkowo-Wschodniej. To dopiero drugi taki zabieg w Polsce. We wtorek dr Kałowski przeprowadzi dwa kolejne, tym razem w Poznaniu.

Konferencja prasowa poświęcona operacji dla bezpieczeństwa wszystkich odbyła się na świeżym powietrzu, przed budynkiem szpitala. Przez chwilę był obecny też dr Maciej Krajewski, ordynator oddziału, ale szybko musiał wrócić do swoich obowiązków.

Do tematu wrócimy – obszerny materiał zaprezentujemy w najnowszym numerze „Wiadomości Wrzesińskich”. 

Dla bezpieczeństwa konferencja prasowa odbyła się pod gołym niebem. Od lewej: prezes Zbigniew Hupało, dr Kamil Kałowski oraz dr Maciej Krajewski
Dr Kamil Kałowski, ceniony ortopeda
Prezes Zarządu Szpitala Powiatowego we Wrześni Zbigniew Hupało
Robot Ortopedyczny NAVIO™

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

15:39 11-09-2020