Dożynki w Targowej Górce, czyli nowy samochód był na pierwszym planie

Były liczne przemówienia, podziękowania i poświęcenie samochodu pożarniczego. Właśnie tak w tym roku wyglądały dożynki parafialne w Targowej Górce.

społeczeństwo 14:47 06-09-20200 0

Msza święta dożynkowa rozpoczęła się o godz. 12:00 w miejscowym kościele św. Michała Archanioła. Przy ołtarzu pojawiły się wieńce dożynkowe od przedstawicieli poszczególnych sołectw. O trudzie pracy rolników podczas homilii wspominał ks. Rafał Hordik, proboszcz parafii w Targowej Górki. W tym roku podziękowanie za plony miało wymiar dość skromny i symboliczny. Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, zabrakło tradycyjnego świętowania w pobliżu miejscowego baru.

Była jednak inna ważna okazja, czyli oficjalne przekazanie wozu strażackiego. Mimo że samochód jest już w jednostce od środy 26 sierpnia (pisaliśmy o tym TUTAJ) i był już użyteczny w jednej akcji (więcej szczegółów TUTAJ), to jego oficjalne przekazanie nastąpiło właśnie po dożynkowej mszy świętej. Obecni byli m.in. były wojewoda wielkopolski, a obecnie poseł Zbigniew Hoffmann, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Robert Natunewicz i Komendant Powiatowy PSP we Wrześni, bryg. Piotr Trawiński.

Nie mogło zabraknąć też przemówienia burmistrza Karola Balickiego, który podkreślał wkład wielu osób z lokalnej społeczności o starania zakupu nowego samochodu. Chwalił też sobie współpracę z administracją rządową. Przypominał, że jeszcze rok temu zakup nowego auta dla OSP Targowa Górka był bardzo odległą perspektywą. Później nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi i poświęcenie wozu strażackiego. Były też podziękowania od druhów z miejscowej jednostki.

Przypomnijmy, że wykonaniem wozu zajęło się Przedsiębiorstwo Bocar z siedzibą w Korwinowie (woj. śląskie). Całkowity koszt zakupu auta wyniesie 790 tys. zł. Jest to możliwe głównie dzięki pozyskanym dotacjom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu (340 tys. zł), a także Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (220 tys. zł). Reszta potrzebnej kwoty pochodzi z budżetu gminy i funduszy zebranych przez strażaków (ok. 230 tys. zł).

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

14:47 06-09-2020