Nietypowa licytacja. Czy dawny Tonsil pozbawi Wrześnię kawałka historii?

Już za niespełna dwa tygodnie (3 grudnia) odbędzie się licytacja komornicza użytkowania wieczystego gruntu położonego we Wrześni - u zbiegu ul. Słowackiego i Wojska Polskiego -  na którym znajduje się pomnik 68 Pułku Piechoty. Jeśli znajdzie się na niego nabywca, to miasto może stracić kawałek swojej historii. 

aktualności 17:19 21-11-20208 34

Informacja o nietypowej licytacji szokuje nie tylko miłośników historii ale także wielu mieszkańców Wrześni, którzy jak nam powiedzieli, wiadomość o licytacji pomnika (bo tak odebrali ogłoszenie komornika) potraktowali początkowo jako fake news. 

Niestety, jak ustaliliśmy jest to prawda. Na stronie kancelarii komorniczej Mariusza Celmera widnieje ogłoszenie, z którego wynika, że przedmiotem wspomnianej licytacji jest prawo do użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 0,2227 ha, które obecnie należy do swego czasu największego zakładu we Wrześni - Tonsil S.A., będącego obecnie w likwidacji. Cena wywoławcza to nieco ponad 352 tys. zł, czyli 3/4 sumy oszacowania.

Z naszych informacji wynika, że już w 2015 roku gmina była zainteresowana odkupieniem tego gruntu. Dlaczego tak się nie stało i czy teraz zapadnie taka decyzja? O tym napiszemy w piątkowym wydaniu "Wiadomości Wrzesińskich". Przedstawimy także stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, który zna już sprawę. 

- Moim zdaniem zasadne jest podjęcie działań przez WWKZ, które pozwolą uniknąć sprzedaży pomnika, a w szczególności ewentualnej jego rozbiórki w przyszłości, co – jeśli do tego dojdzie - będzie stanowiło wymierną stratę dla wrzesińskiej społeczności i jej dziedzictwa kulturowego - mówi Damian Staniszewski, społeczny konserwator zabytków powiatu wrzesińskiego. 

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

17:19 21-11-2020