Niepotrzebne koszty

Na końcu minionego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie dla samorządów w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

Moim zdaniem 11:56 22-05-20209 5

Celem programu jest rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z działalności rolniczej – np. folia do sianokiszonek, kiszonek, siatki i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag. Do programu ochoczo przystąpiły m.in. gminy Miłosław i Pyzdry. Od teraz rolnicy z tych terenów będą mogli w końcu oddać odpady foliowe, którymi zajmą się wyspecjalizowane firmy recyklingowe.

Niestety ochoty zabrakło gminie Września. Tym samym rolnicy z tej gminy są zdani na ponoszenie wysokich opłat za utylizację folii rolniczych. To zupełnie niepotrzebne koszty, których można było uniknąć, gdyby wykazano się inicjatywą – warto było sięgnąć po taką dotację. Brawa należą się za to dla gmin i burmistrzów, którym chce się walczyć o dodatkowe środki dla swoich rolników.

Maciej Słowiński

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:56 22-05-2020