Niemcy pamiętają o tragicznej śmierci Mariana Lewickiego z Borzykowa. Wizyta gościa z Villingen

Hans Jurgen Petrasek, emerytowany nauczyciel z Villingen-Schwenningen złożył hołd Marianowi Lewicki, mieszkańcowi Borzykowa zamordowanemu w czasie II wojny światowej za miłość do Niemki.

kultura 16:07 12-04-2018 0

Skromna uroczystość odbyła się 11 kwietnia w Borzykowie, wzięła w niej udział także Justyna Bartkowiak, siostrzenica zamordowanego. 5 marca minęła 76. rocznica śmierci Mariana Lewickiego. O tym dlaczego Hans J. Petrasek zainteresował się historią borzykowianina napiszemy w jutrzejszym wydaniu „Wiadomości Wrzesińskich”

Przypomnijmy, że Marian Lewicki został wywieziony do Villingen-Schwenningen w Badenii-Wirtembergii. Tutaj pracował jako ślusarz w jednej z miejscowych firm. Poznał tutaj Niemkę Linę Hildegardę Springman. Zakochali się i zaręczyli.

W III Rzeszy obowiązywało prawo czystości rasy. Polacy nie mogli wiązać się z Niemkami. Gdy władze nazistowskie dowiedziały się o tym, skazały Lewickiego na śmierć przez powieszenie. Natomiast Lina Springman była prześladowana.

Marian Lewicki

Pod koniec lat. 80 Niemcy przypomnieli sobie o zbrodni. W miejscu śmierci Lewickiego pojawił się krzyż. Kierownik archiwum w Villingen-Schwenningen dr Heinich Maulhardt, odtworzyli całą historię. Powstał film o tej zbrodni: „Die Poleneiche”.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

16:07 12-04-2018 0