Niełatwy temat wiejskich świetlic

Z jednej strony widać ogólną tendencję, że z roku na rok spada liczba chętnych do ich najmowania. Z drugiej strony świetlica to miejsce zebrań wiejskich i główna troska sołtysów.

Moim zdaniem 10:28 08-02-20190 7

Nie można dopuścić, żeby te budynki stały puste i niszczały. Nadal – zgodnie z ich przeznaczeniem – muszą służyć mieszkańcom poszczególnych wsi. Powinny być dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży oraz dzieci. O tym mówiliśmy już jakiś czas temu.

Tym bardziej cieszy nas, że na salach wiejskich obecnie odbywa się np. fitness dla seniorów. Zajęcia takie pojawiły się już w kilku miejscowościach i cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem. Równocześnie stowarzyszenie Freelab organizuje objazdowe warsztaty dla dzieci i młodzieży w okolicznych świetlicach.

W ich trakcie uczestnicy mogą zetknąć się z drukarkami 3D oraz innymi nowoczesnymi technologiami. Dzięki takim wydarzeniom integrują się mieszkańcy. Mamy nadzieję, że zajęć i wydarzeń w świetlicach będzie jeszcze więcej. To w końcu naturalne miejsce spotkań i integracji najmniejszych społeczności.

Kornel Tomczak

członek stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

10:28 08-02-2019