„Niedosyt…” „Szkoda, że…” Dyrektorzy wrzesińskich szkół tłumaczą spadki w rankingu

Wrzesińskie szkoły średnie zanotowały w tym roku spadki w rankingu „Perspektyw”. Jedne większe, drugie mniejsze.

oświata 13:48 22-01-2018 29

W grupie techników najlepiej wypadło Technikum nr 2 przy ul. Kaliskiej. Placówka znalazła się na 80. pozycji w Polsce (na 300 uwzględnionych) i 3. w województwie (na 100). W ubiegłym roku wynik był dużo lepszy, bo szkoła zajęła 23. miejsce. W 2016 r. była 160., a rok wcześniej 104.

– Kształcenie w zawodach jest jednym z priorytetów polityki oświatowej państwa, tym bardziej trudno nie być zadowolonym z wyniku Technikum nr 2. To docenienie wkładu pracy dydaktycznej nauczycieli i zaangażowania ubiegłorocznych uczniów w proces edukacyjny. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i dystans wobec rankingów – zaznacza Damian Hoffmann, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

O powodach do zadowolenia trudno mówić w Zespole Szkół Politechnicznych. Placówka została sklasyfikowana na dalekiej, 131. pozycji w kraju. W województwie była siódma.

– Tegoroczny wynik budzi pewien niedosyt, jednak w tym roku wszystkie wielkopolskie szkoły zanotowały spadek w rankingu ogólnopolskim – mówi dyrektor Bogdan Nowak. – Nie prowadzimy żadnych analiz związanych z tym zestawieniem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.

Przypomnijmy, że w 2017 placówka przy ul. Wojska Polskiego była na 36. pozycji (w 2016 na 6., w 2015 na 11., w 2014 na 18.).

W rankingu źle wypadły licea. Żadne z działających na terenie Wrześni nie znalazło się w pierwszej „500”. W ubiegłym roku LO przy ul. Witkowskiej było na 482. miejscu, czyli 11 pozycji niżej niż w 2016. Pocieszeniem może być tylko fakt, że szkoła została ujęta na 47. pozycji w województwie (na 50 uwzględnionych). Wrzesińskiego „Sienkiewicza” wyprzedziły jednak m.in. licea ze Środy Wielkopolskiej, Gniezna (po dwie placówki) oraz Słupcy.

– 47. miejsce wśród liceów w województwie wielkopolskim zapewniły nam przede wszystkim dobre i bardzo dobre wyniki uzyskane przez uczniów na egzaminie maturalnym. Mimo że licealiści uzyskują liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach – uzyskują tytuł laureata lub finalisty – w rankingu, zgodnie z regulaminem, nie zostały one uwzględnione. A szkoda – ubolewa Violetta Zdunowska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Sienkiewicza. – Dalej będziemy intensywnie pracować, by wyniki na egzaminie maturalnym naszych uczniów były jak najwyższe, co z pewnością zapewni im dobry start w dorosłe życie. A to jest przecież najważniejszą rolą szkoły – podkreśla Zdunowska.

Łukasz Różański

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:48 22-01-2018 29