Niech ul. Legii Wrzesińskiej będzie biało-czerwona na stulecie Bitwy Warszawskiej!

Imieniny ulicy. Wpisali je w swoją lokalną tradycję poznaniacy, hucznie obchodząc, bez jakiejkolwiek ujmy wobec Święta Niepodległości, także imieniny Marcina – patrona swojej ukochanej ulicy. Dlaczego zatem wrześnianie nie mogliby choć jednorazowo, na okoliczność wyjątkową – stulecia Bitwy Warszawskiej, uczcić święta Legii Ochotniczej Wrzesińskiej? 

Moim zdaniem 13:15 14-08-20202 1

Powstała ona kilka tygodni wcześniej, ale swój chrzest bojowy przeszła właśnie 15 sierpnia 1920 roku. Wymazywana z pamięci w okresie PRL-u, wyrugowana jako patron powstałej w okresie międzywojennym ulicy i zastąpiona „nowopatriotycznym 22 Lipca”, na swoje honorowe „patronackie miejsce” powróciła dopiero 30 lat temu. 

Niech zatem w spontanicznym geście – i wrześnian, i władz miasta – właśnie ta ulica wystąpi w pełnej krasie narodowych barw. Nie odbędą się w tym roku wielkie parady, nie zostaną odsłonięte gromko zapowiadane pomniki i łuki triumfalne. Może w tej ironii losu tkwi zalążek nowego: rocznice tragicznych klęsk często świętujemy nadmierną wrzawą; może rocznice wielkich zwycięstw należy przeżyć inaczej – bez zadęcia i tromtadracji, ale za to w ciszy wypełnionej skromnością...?

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:15 14-08-2020