Niech te dziwne święta uruchomią w nas życzliwe i pozytywne pokłady energii

Czas świąteczny to czas szczególnego rodzaju namysłu, refleksji i doświadczeń.

Moim zdaniem 12:20 25-12-202013 4

W tym roku pandemia powoduje zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu. Wielu z nas ocenia tę sytuację jako opresyjną. Psychologia jednak wskazuje, że sytuacje trudne mogą być źródłem samowiedzy i nowych informacji o nas samych, a tylko wychodzenie poza strefę komfortu pozwala na rozwój osobisty.

W takich sytuacjach uruchamiają się też pokłady kreatywności, której nie ujawniamy na co dzień, bo też nie musimy. Ten zaskakujący poziom kreatywności cechuje też odbywające się cały czas protesty społeczne wyrażające niezgodę na ograniczanie wolności obywatelskich.

Psychologowie radzą, żeby skupiać się na tu i teraz, na tym co jest pozytywne, żeby odsuwać od siebie „wielkie sprawy i wielkie decyzje”, bo na nie mamy najmniejszy wpływ. A sytuacje, na które nie mamy wpływu, są źródłem stresu.

Może więc te nadchodzące dziwne święta Bożego Narodzenia uruchomią w nas takie życzliwe i pozytywne pokłady energii, jakiej nie znaliśmy, a o jakiej marzyliśmy. I może nasze zwierzęta w wigilijny czas też nam tego będą życzyły.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:20 25-12-2020