Nie ryzykuj zdrowia najbliższej osoby! Masz wątpliwości - zrób test!

Wiek, płeć, stan cywilny i status majątkowy nie mają znaczenia: wirusem HIV może zarazić się każdy. W razie wątpliwości warto wykonać test - dla bezpieczeństwa swojego i partnera.

zdrowie 00:01 13-02-20180 1

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna po raz szósty włączyła się w akcję pod hasłem „Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test”.

Kampania dotyczy wiedzy o HIV i AIDS. Organizowana jest w okolicy Dnia Zakochanych. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń wirusem, który przenoszony jest najczęściej drogą płciową. 

Warto pamiętać, że HIV można się zakazić także przez kontakt z krwią nosiciela. Ryzykowne są więc zbiegi kosmetyczne i tatuaże wykonywane niesterylnymi narzędziami. 

Nie można zakazić się natomiast przez kontakt z potem, śliną czy używanie tych samych sztućców co osoba zakażona.

Osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości mogą skorzystać z bezpłatnych, anonimowych testów na obecność wirusa HIV w jednym z punktów Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Najbliższy mieści się w budynku Noble Tower w Poznaniu (ul. Dąbrowskiego 77). Czynny jest w poniedziałki, czwartki i piątki od 16.00 do 20.00. Dokładniejsze informacje można uzyskać pod numerem telefonu 730 110 830 (numer jest aktywny we wtorki między 9.00 a 11.00).

W ramach akcji we wrzesińskich szkołach ponadgimnazjalnych odbyły się szkolenia, na których młodzież mogła dowiedzieć się o ryzyku zakażenia HIV oraz środkach ostrożności. Przeprowadzili je inspektorzy PSSE.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

00:01 13-02-20180 1