„Nie będzie żadnej dyskusji”

Tak orzekł przewodniczący rady gminy Nekla Czesław Kozielski w czasie ostatniej sesji. Czy to nowa koncepcja zarządzania społecznościami lokalnymi? 

Moim zdaniem 09:48 09-07-2018 6

Musi być najbardziej innowacyjną strategią w Polsce, jeśli nie w Europie, bowiem kiedy wszędzie na świecie mówi się o konieczności partycypacji, o dialogu, włączaniu mieszkańców w procesy decyzyjne i o konieczności rozmawiania, to w gminie Nekla mówienia się zakazuje. 

Wydawać by się mogło, że mamy demokrację – rządy ludu i wolność słowa. Niewiarygodna ta reakcja ze strony przewodniczącego naprawdę daje do myślenia, bo w sytuacji kiedy na sesję rady gminy przychodzą mieszkańcy i chcą rozmawiać, zadają pytania – i to nawet tak ważne, jak to, czy burmistrz kłamał czy nie – to przewodniczący rady gminy ucina rozmowę. 

Dlaczego ucina? Bo czegoś się boi? A jak się boi, to czego? A może chce coś ukryć? Model rządów autorytarnych jest zaprzeczeniem idei demokracji. Warto jednak poznać podstawowe zasady poszczególnych typów zarządzania, żeby przynajmniej się publicznie nie ośmieszać. Lęk przed dyskusją odsłania słabość.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

09:48 09-07-2018 6