NFZ wyciąga rękę do pacjentów „uwięzionych” w domach

Wraz z nowym rokiem pojawiła się w powiecie wrzesińskim nowa usługa refundowana przez NFZ – rehabilitacja domowa dla unieruchomionych pacjentów.

zdrowie 19:57 08-02-2018 0

Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. To mogą być np. osoby po udarach, z uszkodzonymi kręgosłupami czy nogami, a także dotknięte chorobami przewlekle postępującymi, takimi jak choroba Parkinsona, rdzeniowy zanik mięśni czy guzy mózgu.

Usługa ruszyła od 1 stycznia w całej Wielkopolsce. – To nowość w naszym województwie, ponieważ do tej pory refundowaną rehabilitację domową realizowały tylko dwie firmy w Poznaniu – mówi Magdalena Rozumek, rzecznik prasowa wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W kilku powiatach NFZ-etowi nie udało się podpisać umów z wykonawcami, ale w naszym na szczęście nie było z tym problemu. Wrzesińskim rehabilitantem domowym został Mateusz Romanowski, który przy ul. Kościuszki prowadzi gabinet o nazwie Anteeo Osteopatia & Fizjoterapia. NFZ podpisał z nim umowę na najbliższych pięć lat.

Skierowanie na rehabilitację w domu może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego) lub lekarza specjalistę (rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i dziedzin pokrewnych). Skierowanie takie jest ważne 30 dni od daty wystawienia i w tym czasie musi ono zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

NFZ finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do pięciu zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza kierującego na zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora wła- ściwego oddziału wojewódzkiego NFZ-etu.

Pakiet zabiegów przysługujących bezpłatnie podczas rehabili- tacji, oprócz badania diagnostycznego, obejmuje również: kinezyterapię (czyli gimnastykę leczniczą), masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecz- nictwo i termoterapię, hydroterapię, krioterapię oraz balneoterapię (zabiegi z wykorzystaniem wody, błota i gazu leczniczego).

Dodajmy, że rehabilitacja w warunkach domowych nie może być łączona ze świadczeniami realizowanymi w zakresie hospicjum domowego.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

19:57 08-02-2018 0