Nekielska gorzelnia na sprzedaż. Czy znajdzie się chętny na jej kupno?

Dawniej należała do rodziny Żółtowskich. Od wielu lat jej stan się pogarsza. Czy dla tego budynku nadejdą wreszcie lepsze czasy?

gospodarka 22:38 10-08-20201 2

Gorzelnie były często tworzone w dawnych majątkach. Jak sama nazwa wskazuje, były w niej produkowane wyroby alkoholowe ze wskazaniem na spirytus. Nie inaczej było też w Nekli. Swego czasu doszło nawet do pewnego nieszczęśliwego wypadku.

- Kierownik gorzelni Józef Moellenbrock eksperymentując z spirytusem, nieszczęśliwie uległ zapaleniu, a wobec zamkniętych drzwi pozostał bez szans na szybki ratunek. Spóźniona pomoc nie dała już żadnego efektu - pisał regionalista Michał Pawełczyk o tym zdarzeniu. Stało się to 12 marca 1925 r.

Gorzelnia powstała pod koniec XIX wieku. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej była też tutaj rozlewnia wód. Później majątek zaczął poupadać. Obecnie znajduje się w nim dwa prywatne mieszkania. Znalazł się też inwestor, który wyremontował część innych pomieszczeń. Teraz zamierza sprzedać budynek.

Na jednym z portali zajmujących się obrotem nieruchomości cena wywoławcza została ustanowiona na 748 tys. zł. W budynku może znaleźć się m.in. hotel, restauracja, siedziby firmy, pomieszczenia biurowo-usługowe lub mieszkania.

Czas pokaże, czy zabytkowa gorzelnia nie stanie się zaniedbanym miejscem i pojawi się tutaj nowe życie. Na pewno to jedno z bardziej tajemniczych miejsc w Nekli.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

22:38 10-08-2020