Nauka mówi jasno: pandemia ma miejsce, choroba nie jest wymyślona

Procesy myślowe, jakie zachodzą w ludzkich głowach, chyba na zawsze pozostaną psychologiczną zagadką.

Moim zdaniem 14:45 23-10-202011 7

Podczas kiedy pandemia powoduje w Polsce ponad 10 000 nowych zachorowań dziennie, nadal wśród nas są ludzie przekonani o tym, że cały ten COVID to wymysł szatana i sztuczne reżyserowanie niepokojów społecznych.

Jako naukowiec wierzę jednak w naukowe doniesienia, a te są jednoznaczne. Nie tylko COVID istnieje, nie tylko zbiera swoje żniwo, ale nadejdzie przynajmniej jeszcze jedna fala zachorowań – na wiosnę.

Tymczasem naprawdę warto zadbać o siebie i ograniczyć kontakty z innymi, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Noszenie maseczek też nie jest czczym wymysłem i ma uzasadniony sens – maseczki nawet w „normalnych czasach” stosują chirurdzy podczas przeprowadzanych operacji. Czy jednak coś te maseczki dają?

O higienie rąk i konieczności ich mycia wiemy już przynajmniej od XIX wieku. Nawet jeśli ktoś nie chce dbać o siebie, to niech dba o innych. A wymagane dzisiaj procedury higieniczne nie są wcale takie uciążliwe, są do zniesienia. Dbajmy więc o życie, i swoje, i innych.

Poniżej zdjęcia mojej doktorantki z Izraela, pani Lilii Rosenfeld (MA) która jest dyplomowaną pielęgniarką na oddziale intensywnej terapii w centrum medycznym Rambam w Haifie. Zdjęcia przedstawiają sceny z opieki nad pacjentami zarażonymi Covid-19. Oto codzienne warunki pracy personelu narażającego swoje życie dla innych.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:45 23-10-2020