Nasz codzienny patriotyzm. Młodzi wrześnianie zapraszają na koncert „Zapytaj o Nią”

„Wolność kocham i rozumiem” – śpiewał w latach 90. zespół Chłopcy z Placu Broni. Co dzisiaj oznacza dla nas wolność? Odpowiedzi na to pytanie będzie można poszukać podczas koncertu „Zapytaj o Nią”, który odbędzie się 10 listopada o 18.00 w WOK-u.

kultura 13:23 05-11-20180 1

Imprezę już po raz trzeci organizuje Mateusz Nowaczyk, student trzeciego roku zarządzania państwem. Wrześnianin przy wsparciu rodziny, przyjaciół i znajomych szuka wykonawców, pozyskuje sponsorów i zajmuje się realizacją koncertu. Wszystko po to, by pokazać, że niepodległość można świętować w niesztampowy sposób.

– We Wrześni jest niewiele form alternatywnych, jeżeli chodzi o obchody świąt patriotycznych. A myślę, że są one potrzebne. Ideą jest pokazanie, że patriotyzm dziś wcale nie oznacza przelewania krwi dla Ojczyzny. To przede wszystkim wartości, którymi kierujemy się na co dzień. Patriotyzmem jest na przykład szeroko rozumiana pomoc sąsiedzka – tłumaczy Mateusz Nowaczyk.

Podczas koncertu wystąpią utalentowani wokaliści oraz instrumentaliści z Wrześni, a także Poznania, Słupcy i Wągrowca. Zabrzmią nowsze i starsze piosenki, w których mowa jest o niepodległości, choć nie zawsze wprost. Tak jak w ubiegłych latach będzie trochę rocka, popu i sentymentalnych ballad w autorskich aranżacjach. – To będą piosenki o patriotyzmie codziennym – zapowiada organizator.

W tym roku publiczność będzie mogła także zobaczyć film, w którym osoby związane z Wrześnią opowiedzą, czym dla nich jest Ojczyzna. – To będzie taki lokalny akcent. Zaprosiłem do udziału mieszkańców miasta i osoby, które pochodzą z Wrześni. Bohaterowie są w różnym wieku, wykonują różne zawody. Jest wśród nich 93-letni kombatant i 8-letnia harcerka. Wszystkich łączy Polska i Września. Każdy z nich opowie o patriotyzmie przez pryzmat tego, co robi w życiu – mówi Mateusz.

Wstęp jest wolny. Zapraszamy w imieniu organizatora!

Fot. Maria Kapelak

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:23 05-11-2018