Narodowe Czytanie na grzybowskim grodzie! Zapraszamy pod namiot

Bohaterką tegorocznego Narodowego Czytania została „Balladyna”. W sobotni poranek czytać będzie ją cała Polska. Wiele wydarzeń zostało przeniesionych do sieci, ale to grzybowskie odbędzie się „w realu”.

aktualności 01:49 05-09-20201 0

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w dniu 5 września w godzinach od 11.00 do 14.00 zaprasza na dziewiąte Narodowe Czytanie 2020 pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Na grzybowskim grodzie muzealnicy wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkoły Społecznej w Grzybowie, pracownikami Biblioteki Pedagogicznej Filia we Wrześni i zaproszonymi gośćmi oraz turystami będą czytać, zaproponowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę z Małżonką, „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski Powstania Listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów – dramat o dążeniu do władzy, zbrodni. Bardzo polska pełna tragizmu i komizmu, osadzona na tle baśniowych dziejów, opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo a także rzeźbę. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Z Kancelarii Prezydenta RP do grodu w Grzybowie przesłano okolicznościowy stempel tej akcji – wszyscy czytający będą mogli uzupełnić nim swój egzemplarz „Balladyny”.

Uczestnicy Czytania wchodzą na gród przestrzegając aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

01:49 05-09-2020