Naprawę świata zacznij od siebie

Niedawny Dzień Dziadka uświadomił mi, jak ważne jest to, żebyśmy my, dorośli, zostawili wnukom nasze miasto, wieś, województwo – a jeszcze szerzej: planetę – w jak najlepszym stanie. Żeby następujące po nas pokolenia nie przeklinały nas za bezmyślność, bezduszność i zwyczajny egoizm.

Moim zdaniem 13:35 25-01-20190 4

Wiem, jak trudno uruchomić w sobie poczucie bycia cząstką większej całości. O wiele łatwiej zaspokajać swoje bieżące potrzeby bez myślenia o konsekwencjach działań, jakie podejmujemy, zwłaszcza o skutkach, które wystąpią za wiele lat. A co tam, po nas choćby potop!

Co możemy zrobić? Przede wszystkim ograniczyć „spożycie” plastiku – zacznijmy z rezygnacji z foliówek jednorazowego użytku, do sklepu chodźmy z własną siatką wielorazowego użytku. Starajmy się kupować jedzenie sprzedawane luzem i pakowane w papier.

Tu obalmy jeden z mitów, że papier robi się z drzew. Otóż nie! Dzisiaj papier robi się przede wszystkim ze... starego papieru, z makulatury! Przechodźmy na „czyste” ogrzewanie. I tak dalej. Naprawę świata zacznij od siebie – tak mawiali hippisi.

Waldemar Śliwczyński

redaktor naczelny „Wiadomości Wrzesińskich”

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:35 25-01-2019