Największy strajk w oświacie po 1989 roku. W niektórych placówkach strajkuje 100 proc. nauczycieli

Po fiasku niedzielnych negocjacji delegacji rządu i związków zawodowych rozpoczął się strajk nauczycieli i pracowników oświaty. W poniedziałek o godz. 8.00 przyszli oni do szkół, lecz nie przystąpili do wypełniania swoich obowiązków. Przebieg strajku w powiecie wrzesińskim relacjonujemy na portalu Wrzesnia.info.pl, chcemy jednak poznać też opinie naszych Czytelników.

temat tygodnia 15:20 10-04-20199 84

We wtorek delegacje rządu oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych spotkały się w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, jednak nie doszły do porozumienia. Strona rządowa miała nadzieję, że nauczyciele zawieszą strajk na czas egzaminów, ale ci nie ugięli się. W związku z tym w komisjach egzaminacyjnych zasiedli dziś m.in. katecheci i emerytowani nauczyciele. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ogłosił, że egzamin z historii nie odbył się w trzech szkołach, a egzamin z języka polskiego – w jednej szkole. 

Wiadomo, że dyrektorzy mieli problem ze skompletowaniem komisji. Udało nam się ustalić, że osoby, które zgłosiły swoją gotowość, potrafiły się później wycofać. Jeden z niedoszłych egzaminatorów zdradził nam nieoficjalnie, że chciał okazać w ten sposób lojalność wobec swoich koleżanek i kolegów po fachu. Inni uznali, że najważniejsi są uczniowie. Wielu nauczycieli czuje się zdradzonych przez kolegów po fachu, którzy utrudnili lub wręcz uniemożliwili im wywarcie nacisku na rząd – w końcu decyzja o dacie strajku została podjęta głównie ze względu na egzaminy. 

Ankieta

Co sądzisz o osobach, które zasiadły w komisjach egzaminacyjnych, aby egzaminy gimnazjalne mogły się odbyć?

Wątpliwości co do składu komisji egzaminacyjnych wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Podkreślił, że przygotowane pośpiesznie zmiany rozporządzeń mogą naruszać prawa obywatelskie, a nawet być podstawą do unieważnienia egzaminów.

W województwie zachodniopomorskim pojawiły się głosy o rozpoczęciu strajku okupacyjnego. Jest pomysł, by zabarykadować się w szkołach i nie wpuszczać na teren placówek ani uczniów, ani nowych komisji egzaminacyjnych. To odpowiedź na umożliwienie powoływania do komisji nauczycieli emerytowanych lub osób z wykształceniem pedagogicznym, które nie pracują w zawodzie. Strajk okupacyjny oznaczałby też, że nauczyciele spędzaliby cały czas na terenie swoich szkół. Obecnie protestują w godzinach pracy. 

Ankieta

Czy nauczyciele powinni podjąć strajk okupacyjny?

Emocje budzi też kwestia wynagrodzenia nauczycieli. W różnych miastach władze podejmują różne decyzje: jedni postanawiają wesprzeć oświatowców i wypłacić im rekompensatę za utracone przez strajk pensje, inni nie zamierzają tego robić. Jak powinny zachować się władze powiatu wrzesińskiego oraz gmin?

Ankieta

Czy samorządowcy powinni szukać sposobu, by wypłacić nauczycielom pieniądze stracone z powodu strajku?

Zapraszamy do głosowania w ankietach oraz komentowania. Prosimy jedynie o zachowanie kultury dyskusji – bez względu na różnicę zdań szanujmy siebie nawzajem. 

Strajk relacjonujemy na bieżąco w artykule „Trwa strajk nauczycieli. Jak wygląda w powiecie wrzesińskim?”. Był on też tematem tygodnia w poprzednim numerze „Wiadomości Wrzesińskich”, kiedy czekaliśmy na wiadomość, czy strajk wybuchnie (elektroniczna wersja numeru jest do kupienia tutaj). Ponadto dyskutowaliśmy o strajku w audycji „O co tyle hałasu?”, a Waldemar Śliwczyński poświęcił mu ostatni felieton. O samym rozpoczęciu strajku poinformowaliśmy tutaj.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

15:20 10-04-2019