Najlepsze polskie samoloty myśliwskie we Wrześni – DOL (Drogowy Odcinek Lotniskowy) '91

To działo się naprawdę – na autostradzie A2 (wtedy jeszcze tak się nie nazywała) między Wrześnią a Gozdowem przez parę dni było najprawdziwsze lotnisko wojskowe, na którym lądowały i startowały samoloty wojskowe. Bojowe.

fotoreportaże 00:48 07-02-20170 10

Polskie lotnictwo wojskowe musiało przećwiczyć starty i lądowania na drodze, która w razie wojny miała/może (?) stać się lotniskiem wojskowym. W czerwcu 1991 odbyły się u nas wielkie manewry. Dziennikarze „Wiadomości Wrzesińskich” w sile dwóch (kpr pchor rez. Maciej Mikołajczyk oraz kpr pchor rez. Waldemar Śliwczyński) mieli możliwość towarzyszyć lotnikom na DOL-u w ostatnim dniu ćwiczeń.

„Suką”, czyli rosyjskim Su-ileś tam, najlepszym wówczas myśliwcem polskiej armii przyleciał pilot, który czule przywitał się z obsługą naziemną

Byliśmy tak blisko, że słyszeliśmy rozmowy między pilotem a naprowadzającym kapitanem radiotelegrafistą:

Uderzające było duże napięcie i wielka koncentracja personelu naziemnego

Przyleciała, a po zatankowaniu odleciała też załoga bardzo starych, ale podobno jarych samolotów szkolno-treningowych TS-11 Iskra z nadmorskich jednostek ratunkowych. Jak mówili piloci „za dwadzieścia minut lądujemy u siebie, nad morzem”. Robiło to na nas wrażenie, uświadamiało nam jak lotnictwo „zmniejsza odległości”:

Red. Maciej Mikołajczyk miał zamiar przelecieć pod wiaduktem
Red. Waldemar Śliwczyński zapytał, gdzie tu jest pedał gazu

A w tym czasie, gdy samoloty lądowały i startowały, starszyzna biesiadowała:

Kiedy w końcu padła komenda „zwinąć i bufet”, pożegnaliśmy się z przemiłymi gospodarzami i udaliśmy się na z góry upatrzone pozycje:

Nazajutrz dowiedzieliśmy się, że w trakcie zwijania się DOL-u doszło do tragedii: Rosjanin, kierowca TIR-a zignorował zakaz wjazdu i wjechał w grupę żołnierzy, którzy pracowali przy likwidacji lotniska polowego, i jeden z nich zginął...

Od tamtego czasu nie lądowały tam już samoloty wojskowe. Może to i lepiej...

Fotografie – Waldemar Śliwczyński

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

00:48 07-02-20170 10