„Najlepsze Kaziuki ze wszystkich!” Wrześnianie zachwyceni ludowymi harcami

Tegoroczna polsko-litewska mieszanka folklorystyczna szczególnie przypadała do gustu lokalnej publiczności.

kultura 17:45 02-03-20192 7

Wrzesińskie koncerty w ramach Kaziuków Wileńskich odbyły się w sobotę 2 marca Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Starostwo powiatowe (przy współpracy z ratuszem), odpowiadając na ogromne zainteresowanie zorganizowało aż trzy koncerty – o godz. 14.00. 17.00 i 20.00. 

Na każdym z nich na scenie naprzemiennie występowały dwa zespoły – damska grupa wokalna Mejszagolanki z litewskiego miasteczka Mejszagoła oraz znany poznański zespół folklorystyczny Wielkopolanie. Tak wyglądał ich pierwszy taniec:

Widzowie szybko, właściwie bez żadnych oporów, dali się porwać prowadzącemu całość Jackowi Krajniakowi do wspólnych śpiewów, oklasków i kołysania. Po koncercie od paru osób usłyszeliśmy, że ich zdaniem były to najlepsze wrzesińskie Kaziuki ze wszystkich. A przypomnijmy, że polsko-litewskie imprezy we Wrześni odbywają się już od 2007 roku.

Występom jak zwykle towarzyszy kiermasz z tradycyjnymi palmami wielkanocnymi oraz regionalnymi przysmakami. Niespodzianką było natomiast wystąpienie członków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Członkowie zarządu wręczyli medale zasługi staroście Dionizemu Jaśniewiczowi oraz dyrektorce WOK-u Marzenie Tabaczyńskiej.

A oto jak panowie z wileńskiego towarzystwa bawili się z Mejszagolankami w holu po koncercie:

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

17:45 02-03-2019