Nadchodzi ciężka noc dla zwierząt. Oto, jak wspomóc czworonoga w Sylwestra

Wieloletni właściciele zwierząt wiedzą doskonale, że sylwester i Nowy Rok to trudny okres. Nie zawsze jednak wiedzą, jak wspomóc czworonoga.

aktualności 14:05 31-12-20197 35

Zacznijmy od ważnego apelu – nigdy nie podawajmy żadnych leków (ani ludzkich, ani weterynaryjnych) na własną rękę. W tym celu skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Niestety musimy się też liczyć z tym, że może być już za późno na dobranie leków i feromonów, więc te mogą nie podziałać.

– Psi i koci słuch jest bardzo wrażliwy, o wiele bardziej niż słuch człowieka. Dźwięk wystrzałów fajerwerków jest więc dla nich bardzo intensywny i nieprzyjemny. Niepokój i chęć oddalenia się od głośnych strzałów jest naturalną reakcją zwierząt – wyjaśnia tech. wet. Magdalena Kapatka z gabinetu weterynaryjnego Aris. – Nie powinniśmy jednak na siłę okazywać zwierzęciu wsparcia, jeżeli zwierzę tego nie chce – dodaje.

Najważniejsze jest odizolowanie zwierzęcia od bodźców. Zasłońmy okna, włączmy radio lub telewizor głośniej niż zwykle – aby zagłuszały hałasy z zewnątrz – i koniecznie udostępnijmy kilka kryjówek, najlepiej w pomieszczeniach, w których najmniej słychać fajerwerki (np. w łazience). Można też spróbować odwrócić uwagę zwierzęcia zabawkami, np. matą węchową czy kulą-smakulą.

– Głaskanie, przytulanie psa w momencie, gdy ten odczuwa lęk, wzmacnia i utrwala go, ponieważ pies odbiera nasze zachowanie jako nagradzanie strachu. Oczywiście jeśli pies sam pragnie kontaktu z nami, nie możemy go odtrącać, ale powinniśmy zachowywać się normalnie, starać się nie pokazywać psu, że dzieje się coś niepokojącego – tłumaczy M. Kapatka.

Absolutnie nie wyjmujmy zwierząt z kryjówek i nie zmuszajmy np. do siedzenia na kolanach, o ile same na nie nie wskoczą. Spacery z psami ograniczmy do minimum, nie spuszczajmy zwierząt ze smyczy, a przy obroży zawieśmy adresatkę z namiarami na właściciela, na wypadek gdyby zwierzę uciekło. Koty trzymajmy w domu.

ATG

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:05 31-12-2019