Na styku dwóch swiatów

Internet to rzeczywistość równoległa, ale nie odrębna, która z realnym światem jest połączona licznymi powiązaniami i interakcjami. 

Moim zdaniem 15:51 06-08-2018 4

W latach 90. naukowcy mówili o konkurencyjnej dla realnej, rzeczywistości wirtualnej. Dzisiaj obydwa te obszary się na siebie nakładają. Uruchamiają one zupełnie inne zachowania ludzi. Specyfiki mediów cyfrowych i tradycyjnych, dla jednych mają zalety, dla drugich mają wady. 

Internetowe portale umożliwiają interakcje, bardzo szybko dając możliwość odpowiedzi na informacje w nich prezentowane. Dynamika dyskusji ożywia, wprowadza emocje, daje informacje zwrotną. 

Ujawnia jednak także, że wielu internautów, czuje się w Internecie, jak w wielkim anonimowym mieście – bez imienia, bez nazwiska, bez twarzy, bez… kindersztuby. Anonimowo można powiedzieć wszystko i w najbardziej bezpośredni sposób: tak rzeczy pozytywne, jak i negatywne. 

Lektura komentarzy na portalu „Wiadomości Wrzesińskich” byłaby bardzo ciekawym materiałem badawczym dla socjologa kultury i kulturoznawcy. Nieustannie życzę wszystkim nam kultury dyskusji w Internecie, wszak światy się przeplatają.

Hanna Mamzer

prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:51 06-08-2018 4