Na sezon grzewczy razem ze strażakami apelujemy o ostrożność i rozdajemy czujki

Jak co roku strażacy apelują do mieszkańców o sprawdzanie instalacji ogrzewania i montowanie czujników.

na sygnale 09:40 11-10-20200 0

Z danych wrzesińskiej komendy straży pożarnej wynika, że w ubiegłym roku mundurowi byli wzywani 43 razy do zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych czy wadami urządzeń grzewczych. W tym roku odnotowano już 33 wyjazdy.

– Szczęśliwie w tych zdarzeniach nikt nie zginął i nie odniósł poważnych obrażeń – mówi Piotr Trawiński, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni.

Pożary w kominach powstają z powodu zalegającej tam sadzy, dlatego strażacy przypominają o obowiązku ich czyszczenia.

– Zalecamy przegląd raz na kwartał. Mówię tutaj o piecach opalanych paliwem stałym typu węgiel czy drewno. Raz na pół roku należy przeprowadzić przegląd, jeśli opalamy dom paliwem gazowym, olejem – mówi P. Trawiński.

Komendant zauważa, że w ostatnich latach pożary sadzy na terenie powiatu nie spowodowały większych strat, bo ratownikom udawało się ugasić ogień w zarodku. Szef PSP zwraca też uwagę, że taki pożar jest bardzo niebezpieczny, bo pod wpływem wysokiej temperatury może pęknąć komin, a tym samym do mieszkania może wedrzeć się dym i dwutlenek węgla.

– Dbajmy też o to, czym palimy w piecach. Śmieci czy mokre drewno przyczyniają się do osadzania cząsteczek sadzy w przewodach kominowych – mówi Trawiński.

Pożarnicy zachęcają mieszkańców do montażu czujników wykrywających czad. – Montujemy je w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec. Umieszczajmy czujkę blisko sufitu oraz powyżej drzwi i okien – instruuje komendant. – Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych – dodaje.

Strażacy proszą też o ostrożne posługiwanie się urządzeniami do dogrzewania pomieszczeń. Radzą zwracać uwagę choćby na to, czy piecyk elektryczny nie jest postawiony zbyt blisko materiałów łatwopalnych, np. zasłon. Przestrzegają również przed zasłanianiem kratek wentylacyjnych.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy do rozdania dwie czujki ufundowane przez KP PSP we Wrześni. Aby otrzymać jedną z nich, należy 13 października zadzwonić pod numer 530 425 105. Kto pierwszy, ten lepszy. Linię otwieramy o godz. 10.00.

LUK

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

09:40 11-10-2020