Na Nowy Rok życzę poważnych zamiarów i zinternalizowanych wartości

Francuski badacz kultur ludowych aktywnie pracujący na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, Arnold van Gennep, zasłynął koncepcją rytuałów przejścia.

Moim zdaniem 11:45 02-01-202112 9

Na podstawie swoich badań doszedł do wniosku, że rytuały tego rodzaju są obecne w każdej kulturze, a więc są uniwersalną ludzką potrzebą. Pozwalają na porządkowanie świata i nadawanie mu chronologii, budują poczucie, że można życie kontrolować. Towarzyszą nam szczególnie w ważnych momentach życia, zaznaczając przejście z jednego etapu do drugiego.

Zazwyczaj obejmują trzy fazy: wyłączenia (kiedy delikwentowi odbierany jest dotychczasowy status), oczekiwania, a potem włączenia (na przykład poprzez przejście inicjacji w jakiejś formie). Tak przechodzimy nie tylko z jednego do drugiego etapu życia. Podobnie przechodzimy ze starego do nowego roku, przygotowujemy się na to przejście, czekamy, a potem cieszymy się z nowego.

To dobry moment na zamykanie starych spraw, ale i na podejmowanie postanowień. Jeśli są one oparte na poważnych zamiarach i zinternalizowanych wartościach, będą trwałe. Takich właśnie życzę Państwu na cały Nowy Rok.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:45 02-01-2021