Myślą i czują, dlatego chcą decydować. Kobiety protestowały na rynku

Takiego tłumu na rynku w Nekli już dawno nie było. Ponad 200 osób przyszło w środę 28 października, aby wyrazić swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji w Polsce.

społeczeństwo 09:19 29-10-202013 20

Od kilku dni protesty wywołane kontrowersyjnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego trwają w całej Polsce. Sędziowie orzekli, że przerywanie ciąży z tzw. przyczyn embriopatologicznych, czyli z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub też nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z obowiązującą konstytucją.

Protest na nekielskim rynku miał być milczącym przejściem, jednak emocje były na tyle duże, że pojawiły się również liczne okrzyki. Wielu protestujących przyniosło też transparenty, który w sposób jednoznaczny wskazywały sprzeciw wobec działań obecnego rządu w tej sprawie.

Manifestacja trwała blisko godzinę. Zakończyła się zapaleniem zniczy na płycie rynku i ułożeniem ich w błyskawicę, czyli symbol Strajku Kobiet, a następnie odśpiewaniem polskiego hymnu. Co też istotne, wśród demonstrujących poza kobietami pojawili się również mężczyźni.

Organizatorką protestu w Nekli była Ewa Imielinska. Dlaczego zdecydowała się na takie działanie? Odpowiedź w najbliższym wydaniu "Wiadomości Wrzesińskich".

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

09:19 29-10-2020