Muzyka pięciu krajów jak jedna opowieść o miłości

Żywa, pulsująca, pełna emocji muzyka ludowa zawładnęła wrzesińskim amfiteatrem, gdzie 15 sierpnia odbył się koncert towarzyszący XIX Przeglądowi Folkloru „Integracje”.

kultura 22:12 15-08-20190 0

„Integracje” odbywają się od 2001 roku. Gospodarzem imprezy jest Zespół Tańca Ludowego „Poznań” działający przy Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Co roku w sierpniu poznaniacy zapraszają do siebie grupy folklorystyczne z całego świata. Uczestnicy koncertują w różnych miastach Wielkopolski. Odbywają się także warsztaty tańca, korowody i turnieje sportów tradycyjnych. Wszystko, żeby pokazać, że kultura ludowa jest żywym źródłem inspiracji i ma moc łączenia ponad podziałami.

Od trzech lat na mapie „Integracji” jest także Września. 

W tym roku w ramach przeglądu wrześnianie mieli okazję zobaczyć zespoły z Bułgarii, Kolumbii, Węgier, Gruzji oraz Polski. 

Każdy z występów był emocjonalną opowieścią z innego zakątka świata. Żeby je zrozumieć nie trzeba było znać języków obcych. Opowiedziane przez taniec i śpiew historie udowodniły, że muzyka ludowa jest uniwersalna i zrozumiała dla każdego. W bułgarskich korowodach, kolumbijskich pląsach z maczetami, węgierskich czardaszach i gruzińskich tańcach zawierających elementy sztuk walki nietrudno było doszukać się opowieści o miłości, wierności i zdradzie.

Podobnie jak w poprzednich latach koncert poprzedziły warsztaty taneczne skierowane do dzieci. Poprowadziła je grupa „La Estrella” z Kolumbii. 

Koncert zakończył występ rodzimego zespołu „Ziemia Wrzesińska”.

„Integracje” zakończy wielki koncert wszystkich uczestników, który odbędzie się 18 sierpnia o 21.00 przy pływalni w Swarzędzu. 

Tematem przewodnim tegorocznego finału jest pieśń „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, który w tym roku patronuje przeglądowi. 

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

22:12 15-08-2019