Może na święta warto zaprosić do siebie „nieludzkiego” towarzysza?

Obrońcy zwierząt, wolontariusze oraz pracownicy schronisk dla bezdomnych zwierząt są sceptyczni, kiedy padają pytania o możliwość adopcji przed świętami Bożego Narodzenia. Obawiają się, że przedmiotowo potraktowane zwierzę zostanie po świętach zwrócone do schroniska.

Moim zdaniem 18:30 19-12-202012 14

Ale świadomość społeczna mimo wszystko się podnosi, a zima jest tą porą roku, która wzbudza jednak nieco więcej w nas empatii. Zaczynamy myśleć nie tylko o sobie, ale i o innych, także o naszych braciach mniejszych.

Może więc jednak warto zastanowić się nad adopcją zwierzęcia? W polskich schroniskach tkwi 100 tysięcy psów i 80 tysięcy kotów. Większość kotów w tych schroniskach umrze – ze względu na stres przede wszystkim.

Bezdomność zwierząt jest nadal wielkim problemem. I chociaż w czasie pandemii schroniska nieco opustoszały, to nadal sterczą w nich wspaniałe, nieodkryte zwierzęce osobowości, na które tylko trzeba zwrócić uwagę.

Życie szczególnie z psem z adopcji niesie wyzwania, ale niesie też dużo satysfakcji i radości. Może więc zaprosić do siebie „nieludzkiego” towarzysza? Tak żeby nikt nie pozostawał na święta sam.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

18:30 19-12-2020